GA: Czym jest platforma B2B? | Wojoweb Czym jest platforma B2B? | Wojoweb

Czym jest platforma B2B?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić handel poza siecią. Internet jest jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż i zakup. To dlatego platformy B2B cały czas zyskują na popularności i stają się doskonałym sposobem na zarobek, zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorców. Jak one działają i czym się charakteryzują? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.


Co to jest platforma B2B?

Platforma sprzedażowa B2B może okazać się dla Ciebie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Jest to bowiem świetny sposób na zarobek oraz rozwój przedsiębiorstwa. Czym dokładnie jest? B2B to skrót od business to business. W dużym uproszczeniu oznacza to dokonanie transakcji pomiędzy dwoma firmami. Jest to model, opierający się na nawiązaniu komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami, np. sprzedawcą, a producentem albo dystrybutorem. Przeniesienie tego typu relacji do sieci poszerza możliwości i sprawia, że realizacja poszczególnych zamówień staje się po prostu łatwiejsza. Zazwyczaj tego typu współpraca jest cykliczna, co również ma spore znaczenie na co dzień.

Warto jednak wiedzieć o tym, że system sprzedaży B2B w sieci ma zazwyczaj bardziej złożone i skomplikowane rozwiązania, niż tradycyjny sklep internetowy. W końcu bardzo istotne jest to, że firmy chcą składać zamówienia w różny sposób, a więc nie tylko za pośrednictwem zamówień elektronicznych, ale również przed dokumenty czy wiadomości mailowe. Bardzo istotna jest w tym przypadku odpowiednia koordynacja i połączenie z bazami administracyjnymi przedsiębiorstwa.

Platforma B2B wymaga zatem dopasowania odpowiednich elementów w formie online. Co to oznacza w praktyce? W sklepie powinna być możliwość przygotowania ofert, śledzenia przygotowania zamówienia, dokonywania płatności, potwierdzania zamówień, realizacji transakcji czy wystawiania dokumentów. Oczywiście oferty powinny być również właściwie pokazane.

Całość musi być również zintegrowana z różnymi systemami, takimi jak:

– logistyka, a więc integracja z systemem dostawców,

– płatnością, systemami ratalnymi oraz płatnościami,

– magazyny,

– komunikacja, a więc wsparcie kontaktu z klientami oraz pomoc posprzedażowa,

– biznes, czyli łączenie z systemami takimi jak CRM WordPress.

Katalogi produktów muszą być również zintegrowane z informacjami produktowymi.


Jak założyć platformę B2B?

Platforma B2B może istotnie zwiększyć sprzedaż i ułatwić realizację poszczególnych transakcji, co ma istotne znaczenie. Stworzenie tego typu strony internetowej jest znacznie bardziej skomplikowane, niż tradycyjnego sklepu, o czym warto pamiętać. Należy zatem oddać tę kwestię w ręce profesjonalistów, którzy znają się na tym i posiadają odpowiednie doświadczenie.

Warto w tym przypadku zdecydować się na rozwiązanie open-source, a więc WooCommerce, Magento albo PrestaShop. W trakcie tworzeniu tego typu projektu, istotnym elementem jest skupienie się na User Experience. Sklep powinien być odpowiednio zaprojektowany, aby użytkownicy nie mieli trudności i wątpliwości, co do jego obsługi. Całość powinna być jak najbardziej przejrzysta oraz intuicyjna. Jest to absolutny klucz do sukcesu.

Weź pod uwagę również to, że platforma będzie odpowiednio funkcjonować tylko wtedy, gdy wielu specjalistów połączy swoje siły. Mowa tutaj zatem nie tylko o programistach, ale również grafikach czy ekspertach UX. Jeżeli całość będzie źle zoptymalizowana, nie masz co liczyć na odpowiednie zyski.

Stwórz sklep B2B, dzięki WordPress i WooCommerce

Platforma WordPress jest dziś jedną z najpopularniejszych, ponieważ umożliwia stworzenie również sklepów internetowych. Jest intuicyjna w obsłudze i bardzo wygodna. Przejrzysta, zarówno dla użytkowników, jak i administratorów. W praktyce oznacza to, że ma wiele możliwości, takich jak:

– tworzenie nieograniczonej liczby grup produktów,

– możliwość ukrycia poszczególnych grup produktów dla konkretnych użytkowników,

– towary mogą być sprzedawane opakowaniami albo na sztuki,

– dla poszczególnych użytkowników można ustawiać dedykowane rabaty.

Oczywiście sporym atutem jest także fakt, że liczba wariantów produktów może być nieograniczona.


Czy założenie platformy B2B jest drogie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy stworzenie platformy B2B jest kosztowne. Wraz z biegiem czasu i rozwojem technologii, a przede wszystkim świadomości użytkowników, ceny maleją. To oznacza, że dziś na taką inwestycje może sobie pozwolić znacznie więcej firm, niż jeszcze kilka lat temu. Dobrą wiadomością jest to, że platformę można z powodzeniem stworzyć, wykorzystując do tego gotowy system e-Commerce, taki jak WordPress WooCommerce. Wystarczy dodać specjalny system B2B. Czy jest to kosztowne? To zależy przede wszystkim od oczekiwań konkretnej firmy, a przede wszystkim od ich możliwości. Warto zatem skontaktować się z nami, aby uzyskać skrupulatną wycenę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

10 Najlepszych sklepów internetowych – ranking
Budowa lojalności klienta – jak budować lojalność w sklepach internetowych i sprawiać, aby klienci wracali po więcej?
7 przykazań dobrej strony internetowej
Jaki hosting wybrać?
Hosting Thecamels – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Czym jest subskrypcja i dlaczego warto zaoferować ją klientom oraz odbiorcom?
Budowa strony dla branży kosmetycznej. Jak zachwycić klientów w sieci?
Jak wybrać wykonawcę sklepu internetowego?
Jak znaleźć dobrą firmę od pozycjonowania? Poznaj nasze wskazówki
Pozycjonowanie – uczciwi wykonawcy a oszuści. Jak nie dać się oszukać?

Podobne

Czy warto wejść w e-commerce i jak to zrobić?

Od kilku lat, głośno mówi się o e-commerce. Rozwój tej gałęzi gospodarki napędziła przede wszystkim pandemia, gdy wielu przedsiębiorców zmuszonych było to przeniesienia swoich działań do internetu

icon Czytaj dalej

Czym jest WooCommerce? Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Jeśli wiesz, czym jest CMS i miałeś już styczność z WordPressem, z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WooCommerce. To popularna wtyczka, stworzona na potrzeby sklepów internetowych. Umożliwia zintegrowanie WordPressa ze działalnością e-commerce. Fuzja zdecydowanie się opłaca, bo popularna platforma CMS jest bezpłatna i daje użytkownikom naprawdę wiele możliwości.

icon Czytaj dalej

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na e-commerce. Jak się jednak za to zabrać? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.