GA: ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy | Wojoweb ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy | Wojoweb

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na e-commerce. Nic w tym dziwnego, ponieważ to dochodowy biznes. Przecież większość osób obecnie robi zakupy w sieci. Warto zatem postawić stronę internetową ze sklepem i od razu uruchomić sprzedaż. Jak się jednak za to zabrać? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek.


Jak stworzyć stronę ze sklepem internetowym?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć o tym, że tworzenie sklepu internetowego i jego promocja to naprawdę ciężka praca. Nie wypromuje się on sam, a nad stroną trzeba sprawować ciągłą pieczę. Poza tym konkurencja nie śpi, a więc cały czas będziesz musiał być od nich lepszy. Jeżeli jednak podejmiesz ryzyko i postawisz na spore nakłady pracy i pieniędzy, możesz liczyć na naprawdę duże zyski.

Decydując się na otworzenie strony ze sklepem, oczywiście musisz mieć przede wszystkim dobry pomysł, aby przyciągnąć docelową grupę klientów. To jednak nie wszystko, ponieważ witryna powinna być przyjazna dla użytkowników, aby ich zachęcić do długich zakupów, a także powrotów. Wpływ na powodzenie i sukces Twojej firmy ma zatem wiele różnorodnych czynników, takich jak funkcjonalność strony oraz jej grafika. To wszystko warto wziąć pod uwagę. Często lepiej jest zatem oddać jej stworzenie w ręce specjalistów, którzy znają się na swoim fachu i przygotują stronę kompleksowo.


Oprogramowanie dostępne online, czyli platforma sklepu typu SaaS

Na samym początku, tworząc stronę internetową, należy wybrać sposób założenia sklepu. To ważne, ponieważ ma późniejszy wpływ na zarządzanie nim, a także funkcjonalność platformy. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się oprogramowania dostępne online. Tak naprawdę jest to najszybsza metoda ze wszystkich możliwość. Platforma typu SaaS przy płaceniu regularnego abonamentu, udostępnia użytkownikom program, przy użyciu którego łatwo i szybko można zarządzać sklepem. Ma to swoje zalety. Przede wszystkim gwarantuje stabilność działania, ponieważ tego typu platformy są po prostu bezpieczne i sprawdzone. Nie musisz również przejmować się na co dzień utrzymaniem hostingu czy funkcjonalności.

Zazwyczaj tego typu platformy są również dość proste w obsłudze, dzięki czemu późniejsze dodawanie produktów czy ich edycja nie są uciążliwe. Platforma oferuje również wiele funkcjonalności, a także umożliwia integrację z zewnętrznymi usługami. Mowa tutaj, np. o Allegro, Amazonie czy Ceneo. Sklep może również oferować różnorodne płatności oraz sposoby przesyłki.

Jest to również bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych sklepów. Niezależnie od tego, ile będziesz oferować produktów, na platformie SaaS możesz je wygodnie sprzedawać.

Na polskim rynku dostępne są różnorodne platformy do tworzenia sklepów internetowych, takie jak: Shoplo, Shy-Shop czy Redcart.


Jaki CMS wybrać?

Dość często wybierane jest również umieszczenie oprogramowania na własnym hostingu. Daje to większe możliwości, jednak podnosi poziom trudności. W końcu użytkownik musi dbać o jej właściwe działanie sklepu. Z powodzeniem można przygotować sklep i stronę www za pośrednictwem WordPressa i WooCommerce.

Decydując się na stworzenie strony na własnym hostingu, wynajmujesz powierzchnię pod sklep, a następnie płacisz roczny abonament. Jest to nieco trudniejsze, ponieważ nie masz do dyspozycji przygotowanego oprogramowania. Ważne jest to, żeby podczas prowadzenia strony zadbać o jej bezpieczeństwo, a więc ochronić ją przed atakami wirusów oraz złośliwego oprogramowania.

Na rynku dostępne są bezpłatne oprogramowania, takie jak WooCommerce czy PrestaShop. Przy ich pomocy możesz zbudować stronę praktycznie bezpłatnie. Ważne jest jednak to, żeby zadbać o takie detale, jak:

– szybkość działania,

– zabezpieczenia,

– optymalizacja SEO.

Początkowo mogą to być dość spore koszty, jednak później, z roku na rok, może się okazać, że utrzymanie strony jest coraz mniejsze. Oczywiście warto również pamiętać o tym, że oprogramowanie zawsze należy regularnie aktualizować.

Część firm decyduje się z kolei na utworzenie strony na platformie Magento, która jest popularna na całym świecie. Najczęściej wybierają ją większe przedsiębiorstwa, które mają bardzo dużą bazę produktową.


Co z grafiką? Na to zwróć uwagę

Niezależnie od tego, czy otwierając swój sklep internetowy, postawisz na platformę typu SaaS czy może na WooCommerce lub PrestaShop, możesz zdecydować się na skorzystanie z gotowych grafik lub zlecić przygotowanie indywidualnego projektu graficznego. Tańsza i łatwiejsza jest pierwsza opcja. Jednak czy lepsza? Raczej nie.

Strona internetowa Twojego sklepu internetowego to wizytówka Twojej firma. Ma przyciągać uwagę klientów oraz zachęcać ich do dłuższego przeglądania witryny. Jeżeli internauta trafia na kolejną taką samą lub podobną stronę internetową, nie rozróżni jej z tłumu innych. Nie zapadnie mu ona w pamięci, przez co nie będzie potrafił jej zidentyfikować w gąszczu konkurencji.

To dlatego zawsze warto stawiać na indywidualny projekt graficzny. To inwestycja, która może się dość szybko zwrócić. Ponadto to jednorazowy koszt.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak dodać wpis na WordPress?
Biblioteka multimediów w WordPress – najważniejsze informacje w pigułce
Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?
Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową, Facebooka, Instagram albo do prezentacji?
Jak założyć darmowy blog WordPress?
Jak zbudować tanią stronę internetową?
Darmowe zamienniki programu Photoshop
Innowacyjny projekt strony internetowej. Zobacz pięć przykładów witryn
Jak stworzyć tani sklep internetowy?
Jak projektować stronę firmy?

Podobne

Czy warto wejść w e-commerce i jak to zrobić?

Od kilku lat, głośno mówi się o e-commerce. Rozwój tej gałęzi gospodarki napędziła przede wszystkim pandemia, gdy wielu przedsiębiorców zmuszonych było to przeniesienia swoich działań do internetu

icon Czytaj dalej

Jak zarabiać na stronie www?

Większość osób, tworzących własną stronę internetową chce, aby przełożyła się ona na zwiększenie dochodów. Z tego artykułu dowiesz się nie czy da się, ale jak zarabiać na własnej stronie www. oraz jak przyciągać potencjalnych klientów.

icon Czytaj dalej

Czym jest WooCommerce? Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Jeśli wiesz, czym jest CMS i miałeś już styczność z WordPressem, z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WooCommerce. To popularna wtyczka, stworzona na potrzeby sklepów internetowych. Umożliwia zintegrowanie WordPressa ze działalnością e-commerce. Fuzja zdecydowanie się opłaca, bo popularna platforma CMS jest bezpłatna i daje użytkownikom naprawdę wiele możliwości.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.