GA: Czym jest subskrypcja i dlaczego warto zaoferować ją klientom oraz odbiorcom? | Wojoweb Czym jest subskrypcja i dlaczego warto zaoferować ją klientom oraz odbiorcom? | Wojoweb

Czym jest subskrypcja i dlaczego warto zaoferować ją klientom oraz odbiorcom?

Każda firma, która buduje własną markę chce zbudować też lojalną społeczność. Stali klienci są tym ogniwem, które zapewnia biznesowi ciągłość oraz rozwój. Dobrze więc, aby byli informowani o zmianach, nowościach lub, aby po prostu – przypominać im o swoim istnieniu. Po to jest subskrypcja.

Dziś pojęcie subskrypcji jest szeroko obecne w internecie. Najłatwiej będzie porównać ją z prenumeratą, newsletterem, abonamentem. Wiele zależy od tego, do której dziedziny w danym momencie się odnosi. Można zaoferować klientowi subskrypcję płatną lub bezpłatną. Każda z nich ma inny cel. Niektóre mają sprzedawać produkt, inne informować o nowościach, wprowadzanych zmianach, ważnych wydarzeniach.


Subskrypcja co to jest?

Jeśli zastanawiasz się subskrypcja co to znaczy, warto zacząć pod podstawowych pojęć. Subskrypcja definicja mówi o tym, że jest to system gromadzenia adresów e-mail, numerów telefonów, adresów korespondencyjnych użytkowników/klientów. Uzyskane dane są katalogowane i wykorzystywane do przedstawiania oferty handlowej, newslettera lub zapewniania konkretnej usługi, opłacanej przez subskrypcję.

Aby wizualnie nakreślić informacje dotyczące subskrypcja co to, warto przyjąć, że tworzona jest ona na kształt formularza, w którym subskrybent umieszcza swoje dane. Zapis do bazy potwierdzany jest wysłaniem wiadomości na podany adres e-mail. Użytkownik/klient najczęściej musi potwierdzić zapis subskrypcji wykonując konkretną akcję (najczęściej jest to kliknięcie w link aktywacyjny). To pozwala na uniknięcie przypadkowej, niechcianej subskrypcji.


Subskrypcja związana z newsletterem

Według wielu osób subskrypcja znaczenie nawiązuje przede wszystkim do newslettera. I faktycznie, bardzo często wykorzystywana jest właśnie w tej roli. Użytkownik, podając swój adres e-mail, dołączany jest do bazy danych, gromadzonych przez konkretny portal lub stronę internetową. Co to znaczy subskrybuj wie każda osoba, która choć raz podała swój adres mailowy w formularzu, aby być na bieżąco z nowościami, związanymi z daną firmą, stroną, artystą czy produktem.

Użytkownik podał swój adres e-mail i wcisnął button subskrybuj, co oznacza, że będą wysyłane mu informacje dotyczące życia firmy, informacje o nowych produktach, promocjach. Konkretne przedsiębiorstwo, portal lub strona internetowa będą też w ten sposób przypominać mu o swoim istnieniu jeśli np. dawno nie zaglądał do jej wirtualnej wersji.


Subskrypcje płatne

Subskrypcja nie zawsze jednak wiąże się z darmowym newsletterem. To zaledwie początek tego, co znaczy subskrybuj. Może się ona wiązać też z konkretnym produktem lub usługą. To bardzo wygodny system zakupu/sprzedaży. Polega na dokonaniu regularnej przedpłaty. Stała należność pobierana jest np. co miesiąc z karty płatniczej klienta. W zamian otrzymuje określone dobra. Mowa tu o konkretnych produktach lub dostępie do usługi np. muzyki czy filmów.


Subskrypcja na YouTube

Co oznacza subskrybuj na YouTube? Kliknięcie tego przycisku na platformie sprawi, że będziesz mieć dostęp do większej liczby treści tworzonych przez konkretnego twórcę, ale nie tylko. Sam portal będzie podsuwać Ci propozycje, nawiązujące do ulubionej tematyki. Na kanale każdego twórcy znajdziesz przycisk subskrybuj co znaczy, że po naciśnięciu na niego, będziesz śledzić dalsze poczynania danego twórcy. Gdy na konkretnym kanale pojawi się nowy film, subskrybent otrzyma alert informujący o tym.

Czy subskrypcja na YouTube jest płatna? Nie, to darmowa forma śledzenia ulubionych twórców. Jako osoba oglądająca nie ponosisz z tego tytułu żadnych kosztów. Jeśli jednak chodzi o samego autora, dla niego liczba subskrybentów ma ogromne znaczenie. Dzięki niej oraz wyświetleniom film może być monetyzowany oraz może zajmować wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.


Subskrypcja na Facebboku – jak to działa?

Subskrypcje co to jest na Facebooku? Tego typu opcja nieco różni się od tej, znanej z YouTube’a. Nie znajdziemy tu przycisku, który stricte informuje nas o tym, że rozpoczynamy subskrypcje Facebook konkretnego profilu. Jeśli chcesz wiedzieć subskrybować na Facebooku co to znaczy, odpowiedź jest bardzo prosta. Następuje ona poprzez polubienie konkretnego profilu i dodanie go do obserwowanych. Użytkownik może również zadecydować o tym, jaki priorytet będą miały treści konkretnego profilu, w wyświetlaniu na jego stronie głównej.

Subskrypcja Facebook dotyczy przede wszystkim stron typu fanpage konkretnej osoby, firmy, stowarzyszenia, produktu. Możemy znaleźć informacje na temat wszystkich prowadzonych przez nas subskrypcji. Bez problemu odnajdziemy te, które nas interesują na dany moment. Co ważne, subskrypcja na FB nie zobowiązuje użytkownika do żadnych konkretnych działań i można usunąć ją bez problemu. Wystarczy „odkliknąć” przycisk „lubię to” lub po rozwinięciu zakładki konkretnego fanpage’a kliknąć „przestań obserwować”.


Co znaczy subskrybuj w przypadku sklepu internetowego?

Sklepy subskrypcyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród internautów. To wygodna forma zakupów konkretnych dóbr oraz usług. Sklep subskrypcyjny umożliwia przeprowadzenie procesu zakupowego szybko. Jeśli chcemy, aby dana firma regularnie przesyłała nam np. kosmetyki, środki higieniczne, odzież czy napoje wyskokowe itp., możemy wykupić subskrypcję. Zakupy w subskrypcji pozbawione są trudności, a klient zyskuje pewność, że co określony czas (najczęściej raz w miesiącu) będzie otrzymywać zakupione dobra.


Subskrypcje a abonament

Na pierwszy rzut oka subskrypcja może kojarzyć się z abonamentem. Różnice jednak tkwią w szczegółach. W obu przypadkach pobierana jest określona opłata raz w miesiącu. Odstąpienie od abonamentu najczęściej wiąże się z karami umownymi. Uiścić je musi strona, która zerwie taką umowę. Gdy klikniesz subskrybuj co znaczy również, że będziesz regularnie opłacać daną usługę lub produkt, nie jesteś w tak trudnym położeniu w razie rezygnacji. Subskrypcję można bowiem anulować w dowolnym momencie, bez widma kar umownych.

Na jaką formę płatności postawić na portalu lub w sklepie internetowym?

Dziś mamy cały wachlarz możliwości uiszczania płatności za konkretne produkty lub usługi. Możemy nie tylko zapłacić z góry lub przy odbiorze. Możliwości jest naprawdę wiele:

  • BLIK,
  • Karta płatnicza,
  • Karta kredytowa,
  • PayPal,
  • Płatność odroczona,
  • Płatność ratalna,
  • Subskrypcje i cykliczne,
  • Bony zakupowe,
  • Vouchery,
  • Przelew bankowy,
  • Bramki płatności,
  • Portfel elektroniczny.

Nawet, jeśli jako właściciel sklepu internetowego preferujesz tylko jedną z podanych wyżej płatności, warto pamiętać, że klient nie musi podzielać Twoich upodobań. Dobrze jest więc zaoferować mu jak najszersze możliwości opłacenia zamówienia. Jeśli nie znajdzie opcji, która będzie mu odpowiadać, może swoje kroki skierować ku konkurencji. W dobie sprzedaży internetowej nie będzie to dla niego proces ani czasochłonny, ani skomplikowany.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak stworzyć logo własnej firmy i ile to kosztuje?
Social media marketing – jak działa i czy warto w niego inwestować?
Jak przygotować się do stworzenia strony internetowej?
Pięć najładniejszych stron internetowych w Krakowie
Ile kosztuje strona WordPress?
WordPress CMS – to warto wiedzieć
Strony WordPress – czym się wyróżniają?
Czym jest WordPress?
Projekty graficzne cennik
Dlaczego umowa o wykonanie projektu logo jest ważna?

Podobne

Bramki płatności online – które z nich wybrać?

W dzisiejszych czasach płatności online są absolutną podstawą w każdym sklepie internetowym. W końcu klienci chcą płacić nie tylko szybko, ale również bezpiecznie. Trudno zatem wyobrazić sobie tego typu witrynę bez wygodnych bramek płatności. Które z nich warto wybrać?

icon Czytaj dalej

Darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?

Obecnie większość firm przenosi sprzedaż do sieci. To dość oczywiste rozwiązanie, ponieważ coraz więcej użytkowników, w szczególności tych z młodego pokolenia, decyduje się na robienie zakupów w internecie.

icon Czytaj dalej

Jak stworzyć tani sklep internetowy?

Chcesz przenieść sprzedaż do sieci, jednak nie za bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Absolutną podstawą będzie stworzenie własnej platformy sprzedażowej.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.