Jak założyć darmowy blog WordPress?
Blogi cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane nie tylko przez pasjonatów do dzielenia się swoimi myślami czy pasjami, ale przede wszystkim przez firmy oraz ekspertów w konkretnych branżach. A jak wygląda tworzenie bloga od podstaw?
Czym jest blog?
W sieci można znaleźć blogi niemal na każdy temat. W szczególności dużą popularnością cieszą się WordPress blogi. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to narzędzie bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze. Samo założenie tego typu strony internetowej jest proste. Znajdują się na niej wpisy, najczęściej uporządkowane w chronologiczny sposób. Można je również archiwizować oraz tagować.
Kiedyś porady związane z tworzeniem bloga były kierowane przede wszystkim do pasjonatów, dziś wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ niemal każda firma, która posiada własną witrynę, ma również blog. To właśnie w takich miejscach można znaleźć nieco bardziej profesjonalne treści, głównie ekspercie porady. Nie ma tam z kolei osobistych opinii. Jest to dobry sposób na to, aby dzielić się z potencjalnymi klientami fachowymi wskazówki. Blog w WordPress może ułatwić dzielenie się wiedzą, ale również zyskać szerokie grono obserwatorów. Może posłużyć jako narzędzie do polecenia usług, produktów czy pozycjonowania strony internetowej. To dlatego tak wiele osób chce założyć bloga za darmo.
Jak wygląda zakładanie bloga na WordPress?
Załóż bloga WordPress, ale najpierw dokładnie to przemyśl. To bardzo istotne, ponieważ może mieć wpływ na Twój sukces. Pierwszym krokiem do tego, aby Twój plan się powiódł, jest wybór odpowiedniej nazwy. Powinna się ona kojarzyć głównie z tematem, który będzie poruszany na stronie internetowej. Chwytliwa i krótka nazwa może okazać się kluczem do sukcesu również w Twoim przypadku. Kiedy już masz ten etap za sobą, przyszła pora na dobór odpowiedniej domeny. Warto wiedzieć o tym, że każdy adres witryny to nie tylko nazwa, ale również rozszerzenie. Najchętniej wykorzystywane są rozszerzenia domeny takie jak .pl albo .com. Nie bez powodu są tak często używane. Niesie to ze sobą także aspekt funkcjonalny. Użytkownicy mają bowiem większe zaufanie do tego typu witryn.
Jeżeli udało Ci się pomyślnie zarejestrować domenę, przyszła pora na dobór odpowiedniego hostingu. Warto wybrać taki, który ma wsparcie techniczne. Tego typu usługi są sprzedawane w rocznym abonamencie. Zazwyczaj nie jest to zbyt duży koszt i wynosi około stu złotych. Gdyby okazało się jednak, że wybrany przez Ciebie hosting nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz go zawsze zmienić w późniejszym terminie.
Zastanawiasz się na jakiej stronie najlepiej założyć bloga? I słusznie. To często fundament do tego, aby całość dobrze funkcjonowała. Do tworzenia treści potrzebujesz platformy CMS. To właśnie ona umożliwi Ci przygotowanie odpowiedniej struktury, a także rozbudowanie treści na blogu. Najlepszą platformą do zarządzania treści, która jest łatwa i intuicyjna w obsłudze, a przy tym darmowa jest WordPress.
Darmowy blog WordPress
Tworzenie bloga – krok po kroku to również konieczność zapoznania się z CMS w WordPressie. Ta platforma jest bardzo elastyczna, a przy tym cały czas się także rozwija, co jest ogromnym atutem. To jednak nie wszystko, ponieważ jest to również bezpieczny wybór dla wszystkich osób, które chcą zadbać o jak najmniejszą liczbę ataków złośliwych programów. Blog WordPress cieszy się zatem bardzo dużą popularnością. Można łatwo zmieniać jego wygląd oraz funkcjonalność, tak naprawdę na każdym etapie funkcjonowania witryny.
Tworzenie darmowego bloga jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie. Po zalogowaniu możesz utworzyć własną witrynę – zupełnie za darmo. Warto zainwestować jednak w spersonalizowanie strony i przygotowanie skrojonej na miarę grafiki, która wyróżni Twoją stronę na tle konkurencji.
Sam panel administracyjny jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Znajdują się tam takie podzakładki jak kokpit, wpisy, media, strony, komentarze, wygląd, wtyczki, a także użytkownicy. Jeżeli masz trudności z instalacją nowych wtyczek czy nie wiesz, które z nich wybrać, zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów.
Czy na blogu można zarabiać?
Oczywiście, że tak. Niestety, ale autorska grafika jest przede wszystkim droższa od gotowych szablonów. Często pracuje się nad nią przez tygodnie, a więc nic w tym dziwnego, że musi swoje kosztować. Dodatkowo przygotowanie tego typu indywidualnego projektu jest czasochłonne, a więc może okazać się to kiepskim wyborem dla osób, którym zależy na skróceniu czasu realizacji strony internetowej.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak stworzyć logo własnej firmy i ile to kosztuje?
Social media marketing – jak działa i czy warto w niego inwestować?
Jak przygotować się do stworzenia strony internetowej?
Pięć najładniejszych stron internetowych w Krakowie
Ile kosztuje strona WordPress?
WordPress CMS – to warto wiedzieć
Strony WordPress – czym się wyróżniają?
Czym jest WordPress?
Projekty graficzne cennik
Dlaczego umowa o wykonanie projektu logo jest ważna?