GA: Najważniejsze informacje o widżetach w WordPress | Wojoweb Najważniejsze informacje o widżetach w WordPress | Wojoweb

Najważniejsze informacje o widżetach w WordPress

Widżety w WordPress są proste w użyciu i warto zastanowić się nad tym, czy te podstawowe są wystarczające dla Twojej strony internetowej. W artykule wyjaśniamy, czym są, a także w jakim celu się ich używa.

Czym są widżety WordPress?

WordPressa nikomu nie trzeba przedstawiać, ponieważ jest to najpopularniejszy system CMS, który jest banalnie prosty w obsłudze, czym zaskarbił sobie zainteresowanie internautów. To wygodne narzędzie, dzięki któremu nie jest konieczne ręczne kodowanie, ponieważ działa on w oparciu o gotowe elementy, które można umieścić na stronie internetowej. Co ważne, WordPress cały czas się rozwija, a więc nieustannie pojawiają się nowe usprawnienia, co przyspiesza budowanie witryny. W obszarze edycji struktury strony można korzystać właśnie z widżetów, które omawiamy w dzisiejszym artykule.

Czym są widgety? To gotowe moduły, które wstawiane są w witrynie, a każdy z nich ma określoną funkcję. W praktyce może to być, np. pasek wyszukiwania, drzewo kategorii czy panel logowania. Wiele osób decyduje się także na różnego rodzaju banery, pola tekstowe czy zdjęcia. Tak naprawdę tego typu bloków może być bardzo wiele, a każdy z nich będzie miał inną funkcję. Co ważne, ich umieszczenie jest banalnie proste i często opiera się na jednym kliknięciu myszką.

Administrator musi ustalić, gdzie dany widżet ma się znaleźć. Może pojawić się w nagłówku, na pasku bocznym czy w stopce. Wszystko zależy od tego, na jaki szablon się zdecydujesz. WordPress maksymalnie ułatwił przygotowanie strony internetowej, a więc wystarczy, że przeciągniesz widżet w konkretne miejsce, a następnie klikniesz przycisk „aktualizuj” i gotowe.

Wypełnij brief

Podstawowe widżety oraz ich funkcje

W systemie CMS widżety można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Warto je poznać, a przede wszystkim ich funkcje, żeby przekonać się, które z nich warto wykorzystać na własnej stronie:

tekst, te widżety to bloki, które są ściśle powiązane z polami tekstowymi. Umożliwiają szybkie dodanie tekstu, a także jego edytowanie. Mowa tutaj, np. o nagłówkach, cytatach, tabelach czy po prostu akapitach,

media, jak sama nazwa wskazuje, te widżety są odpowiedzialne za prezentację mediów. Będą to różnego rodzaju obrazy oraz pliki graficzne. Dzięki blokowi media i tekst, możesz łatwo i sprawnie opublikować obok siebie grafiki oraz treść,

widżety, będą to klasyczne rozwiązania, które dotychczas były dostępne w systemie. Są to takie pola jak kalendarz, archiwa wpisów, dostęp do RSS, drzewo kategorii czy komentarze,

wygląd, czyli widżety umożliwiające zmianę rozmieszczenia treści na Twojej stronie. Możesz ją np. podzielić na kolejne sekcje, dzięki czemu odbiorcy będzie łatwiej zorientować się w treściach, które prezentujesz w witrynie,

motyw, to z kolei widżety, które są ściśle odpowiedzialne za obsługę szablonu, a więc to np. opcja zaloguj,

osadzone treści będą niezbędne dla osób, które są aktywne w social mediach czy publikują filmy na platformie YouTube, dzięki tym widżetom będziesz mógł dodać odnośniki do swoich publikacji.

Wypełnij brief

Poznaj najpopularniejsze widżety

Jak wiadomo, każdy widżet jest odpowiedzialny za coś innego, a więc zdecydowanie warto się pochylić nad tą kwestią i wybrać te, które będą dla Ciebie najbardziej korzystne. W końcu muszą one usprawniać funkcjonalność Twojej witryny. Jakie widgety są najpopularniejsze?

najnowsze komentarze – jeżeli stawiasz na utworzenie społeczności i dobre relacje pomiędzy użytkownikami witryny, widżet „najnowsze komentarze” może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę,

wyszukiwanie – to oczywiście wyszukiwarka, która umożliwia sprawne odnalezienie się w witrynie,

ikony społecznościowe – dziś są powszechnie wykorzystywane, ponieważ umożliwiają szybkie udostępnienie strony w social mediach,

chmura tagów – to właśnie tagi pozwalają na doprecyzowanie tematyki konkretnych wpisów, a więc zdecydowanie warto się nad nimi pochylić. Chmura tagów da użytkownikom większe możliwości na dotarcie do interesujących ich treści.

Wypełnij brief

Podobne

Jak korzystać z kategorii i tagów w WordPress?

To dynamiczne treści tworzą Twoją stroną internetową. Wpisy WordPress są zatem bardzo istotne. Mogą pojawiać się w wielu miejscach, jednak najczęściej stanowią niezastąpiony element bloga. Jak się je dodaje? Podpowiadamy.

icon Czytaj dalej

Jak dodać wpis na WordPress?

To dynamiczne treści tworzą Twoją stroną internetową. Wpisy WordPress są zatem bardzo istotne. Mogą pojawiać się w wielu miejscach, jednak najczęściej stanowią niezastąpiony element bloga. Jak się je dodaje? Podpowiadamy.

icon Czytaj dalej

Jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie?

Nie bez powodu WordPress cieszy się tak ogromną popularnością. Jest to najchętniej używana platforma do tworzenia stron internetowych oraz blogów – nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę na całym świecie. Dla nowych użytkowników trudne może okazać się rozróżnienie pomiędzy wpisami a stronami. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, kiedy się ich używa.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.