GA: Jak korzystać z kategorii i tagów w WordPress? | Wojoweb Jak korzystać z kategorii i tagów w WordPress? | Wojoweb

Jak korzystać z kategorii i tagów w WordPress?

WordPress to narzędzie, dzięki któremu stworzysz nie tylko swoją stronę internetową, ale również bloga. To właśnie tam możesz publikować wpisy, które warto dobrze uporządkować. Umożliwią Ci to kategorie i tagi. Jeżeli będziesz korzystać z nich świadomie, Twoim użytkownikom zdecydowanie łatwiej będzie się odnaleźć na stronie. Wpłynie to też korzystnie na Twoją pozycję w wyszukiwarce Google.

Czym różnią się tagi od kategorii?

WordPress oferuje dwa rodzaje porządkowania wpisów blogowych: kategorie oraz tagi. Początkowo do dyspozycji użytkowników były tylko te pierwsze. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Umożliwią pogrupowanie konkretnych wpisów, co pozwala na stworzenie spisu treści. Co ważne, kategorie można ułożyć według własnych preferencji, dzięki czemu użytkownicy z łatwością odnajdą się na stronie i wybiorą interesujące ich zagadnienia.

Każdy wpis musi być przyporządkowany do konkretnej kategorii. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie tworzyć ich zbyt wielu. Lepiej postawić na kilka sprawdzonych, a w razie konieczności, kiedy Twoja strona się rozwinie, dopiero dodaj kolejny.

Kolejnym sposobem na porządkowanie wpisów są tagi, które dotyczą określonego tematu wpisu. To właśnie one są indeksem strony. Wpisy mogą mieć wiele tagów albo żadnego. To swego rodzaju słowa kluczowe, dzięki którym można znaleźć dany wpis na witrynie. Jeżeli prowadzisz, np. blog podróżniczy i stworzysz wpis o Teneryfie, kategorią mogą być zagraniczne wyjazdy, a tagami: #lotsamolotem, #wyspa, #hiszpania, #teneryfa.

Wypełnij brief

Czy warto korzystać z podkategorii?

Z podkategoriami nie ma sensu przesadzać. Kiedyś panowała moda na dodawanie ich zbyt dużej ilości. Dziś odchodzi się od tego. Jeżeli Twój blog jest bardzo obszerny i dotyka wielu różnorodnych tematów, możesz je wprowadzać, jednak lepiej z tym uważaj. Nie przesadzaj z mnogością rozwiązań, ponieważ na Twojej stronie zacznie panować chaos i trudno będzie się na niej odnaleźć.

Wypełnij brief

Czy wpis może mieć kilka kategorii?

Jeżeli masz wątpliwości, do jakiej kategorii przypisać swój wpis, lepiej przemyśleć ustaloną kategoryzację. Z punktu widzenia SEO, jeżeli tekst będzie podpięty pod kilka kategorii, nie ma to większego znaczenia, jednak wprowadza to niepotrzebne zamieszanie na stronie, więc lepiej tego unikać. Czasami zdarza się tak, że to, co uznajesz za kategorie, powinno być tak naprawdę tagiem. Warto to przemyśleć i jeszcze raz się upewnić, że zostało to właściwie dopracowane.

Co ważne, w sytuacji, w której podepniesz wpis pod kilka kategorii, WordPress, wygeneruje kilka równoważnych adresów URL, np.: http://twojastrona.pl/nazwakategorii1/tytulwpisu,

http://twojastrona.pl/nazwakategorii2/tytulwpisu

Wypełnij brief

Podobne

Czym jest CMS WordPress?

Marzysz o zoptymalizowaniu codziennej pracy i narzędziu, które pomoże Ci w obsłudze strony WWW? CMS WordPress może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Co warto o nim wiedzieć i czym dokładnie jest?

icon Czytaj dalej

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Jak założyć darmowy blog WordPress?

Blogi cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane nie tylko przez pasjonatów do dzielenia się swoimi myślami czy pasjami, ale przede wszystkim przez firmy oraz ekspertów w konkretnych branżach. A jak wygląda tworzenie bloga od podstaw?

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.