Software house – co to jest i kto może skorzystać z tej opcji?
Istnieje wiele możliwości, które pozwalają stworzyć stronę internetową, zgodną z indywidualnymi oczekiwaniami. Można również na tej samej zasadzie przygotować aplikację albo e-commerce. Rozwiązanie, które będzie w pełni dopasowane do Twojej firmy, warto zlecić zespołowi software house.
Dziś wiele firm świadczy usługi polegające na stworzeniu dedykowanej strony internetowej, aplikacji mobilnej albo webowej czy też sklepu internetowego. Wśród nich znajdują się firmy software house. Dlaczego warto skorzystać z ich pomocy? Jakie rozwiązania mogą zaoferować specjaliści?
Co to jest software house?
Jeśli zastanawiasz się software house co to, mówiąc najprościej jest to przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Standardowe działania, które podejmowane są przez software house dużą rolę odgrywa analiza procesów biznesowych danego klienta. Ponadto tworzona jest specyfikacja funkcjonalna, a także szczegółowo testuje się konkretne aplikacje, aby sprawdzić integralność z pozostałymi systemami. Aplikacje i oprogramowanie tworzone przez software house powstają na specjalne zamówienie i są dopasowane do danego klienta.
W ofercie firm z branży software house znajdziemy m.in.:
- Aplikacje mobilne oraz internetowe,
- Platformy B2B i B2C,
- Aplikacje mobilne,
- Systemy CRM, ERP, intranet,
- Systemy e-finansów,
- Systemu zamówień,
- Systemy obiegu dokumentów,
- Zarządzanie procesami biznesowymi,
- Technologie semantyczne,
- Analitykę biznesową.
Czym różni się software house od klasycznej agencji interaktywnej?
Software house mylone jest często z agencją interaktywną. Tak naprawdę są to dwa różne pojęcia oraz branże, które oferują odmienne usługi. Pierwsze powstały jako specjalizacja, która narodziła się w branży interaktywnej. Projekty, powstające w software house’ach są złożone, zaawansowane technologicznie i często skomplikowane. Agencje interaktywne posługują się prostszymi narzędziami.
Agencja internetowa koncentruje się bardziej na projektowaniu oraz szacie graficznej stron i sklepów internetowych. Tworzą pozytywny UI oraz UX. Pojawiają się tu również rozwiązania, dopasowane do potrzeb klienta. Działania agencji wiążą się też z budowaniem marki i szeroko pojętym marketingiem. Sięga ona bardzo często po gotowe rozwiązania, która z reguły są tańsze, ale możliwość ich zindywidualizowania jest dużo mniejsza.
Jeśli chodzi o software house, to firmy z tej branży zajmują się głównie tworzeniem oprogramowania oraz aplikacji dedykowanych, odpowiadających na konkretne potrzeby klienta. Mowa tu o złożonych i zaawansowanych np. stronach internetowych, aplikacjach, rozwiązaniach e-commerce czy platformach do e-learningu. Wszystkie wspomniane produkty tworzona są od podstaw, dzięki czemu mogą zostać idealnie dopasowane do oczekiwań zamawiającego. Doświadczony software house może także oferować usługi, wspierające rozwój biznesu, które ściśle są związane z danym projektem.
Co wybrać? Gotowy produkt dostosowany do oczekiwań czy ten dedykowany?
Planując rozwój biznesu, stajemy przed koniecznością przygotowania wielu projektów. Czasami musimy zdecydować, czy postawić na oprogramowanie już gotowe i w miarę możliwości dopasowane do oczekiwań, czy może to stworzone od podstaw, idealnie dostosowane do potrzeb.
Przed podjęciem decyzji, warto pamiętać, że rozwiązania gotowe (przede wszystkim te typu SaaS) oferują ograniczone ruchy. Nie wszystko możemy w nich zmienić i dopasować do oczekiwań. To rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie klient nie będzie miał wygórowanych oczekiwań i jest w stanie pogodzić się z brakiem niektórych narzędzi czy uboższą funkcjonalnością. Wdrożenie takiego projektu jest bardziej przyjazne dla kieszeni, a jednocześnie zajmuje mniej czasu. Pierwsze problemy mogą jednak się zamanifestować, gdy pojawi się potrzeba rozwoju np. strony czy sklepu internetowego, a funkcjonalności dostępne w ramach projektu są niewystarczające, ich dodanie może być bardzo kosztowne albo z jakichś względów niemożliwe.
W przypadku rozwiązań przygotowywanych przez software house, w pełni dostosowanych do potrzeb klienta, jedynym ograniczeniem wprowadzenia konkretnych funkcjonalności i rozszerzeń jest wyłącznie budżet. Tego typu firmy są w stanie przygotować niemal każdą aplikację, e-commerce czy stronę www. Co więcej, produkty te będą mogły być rozwijane wraz z rozwojem danego klienta. Mogą również odpowiadać na nowe potrzeby biznesowe.
Co może zaoferować software house?
Firmy działające w branży software house mają najczęściej szeroki wachlarz produktów, które mogą zaoferować. Spotkamy w nich niezwykle doświadczonych specjalistów, którzy zaprojektują niemal każde oprogramowanie oraz aplikację.
- Aplikacja internetowa definicja (webowa) to aplikacja internetowa, która uruchamiana jest za pośrednictwem przeglądarki. Dzięki swojemu rozbudowanemu interfejsowi może dostarczyć konkretną usługę. Aplikacje przekazują użytkownikowi informacje, komunikując się z serwerem.
- Aplikacja mobilna – to oprogramowanie, z którego korzysta się za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Pozwala ona na świadczenie konkretnej usługi. Może wiązać się z nadaniem dodatkowych funkcji urządzeniu mobilnemu lub spełniać konkretne oczekiwanie użytkownika. Wśród nich znajdziemy m.in. e-commerce, aplikacja do rezerwacji usług, gry mobilne, aplikacje społecznościowe, edukacyjne czy lifestyle’owe.
- Strona internetowa – w przypadku software house’a będzie to projekt, oparty na najnowszych rozwiązaniach graficznych oraz UX. Znajdziemy w niej funkcjonalności i narzędzia dedykowane, spełniające określone oczekiwania klienta.
- Sklep e-Commerce – Software House esklep również może stworzyć na specjalne życzenie klienta. Będzie to narzędzie w pełni spersonalizowane i funkcjonalne.
Jak skorzystać z pomocy softaware house?
W tej chwili, w branży powstaje coraz więcej firm, takich jak JSK Software house, która powstała w Indiach i działa od 1998 roku. Jeśli chcesz stworzyć nieszablonowy projekt, rozwiązanie, które pomoże Twojej firmie wzbić się na wyżyny, warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów.
Podejmując współpracę z software house warto jest mieć pomysł na konkretne oprogramowanie albo aplikację. Klient powinien wiedzieć, na czym mają one polegać, jakich funkcjonalności lub narzędzi oczekuje i co chce z pomocą danego projektu uzyskać. Warto również zabezpieczyć odpowiedni budżet, ponieważ przygotowanie tego typu rozwiązań jest czasochłonne i kosztowne. To, jakie funkcjonalności uda się wdrożyć w przygotowane oprogramowanie lub aplikację, zależy w dużej mierze od funduszy, jakie klient może przeznaczyć na ten cel.
Jeśli masz problem z określeniem budżetu, bo po raz pierwszy podejmiesz współpracę z software house, zawsze możesz porozmawiać o przygotowaniu kosztorysu usługi. Specjaliści chętnie również odpowiedzą na wszystkie pytania, dotyczące ewentualnej współpracy i zaproponują konkretne rozwiązania techniczne.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy
Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?
Co to jest Key Visual?
Omnichannel – reklama z wykorzystaniem wszystkich kanałów
Bramki płatności online – które z nich wybrać?
Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje?
Czym są leady?
Rebranding – czym jest, kiedy i jak go przeprowadzić?
Czym powinna charakteryzować się strona firmy?
Darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?