GA: Jaki darmowy CMS wybrać? | Wojoweb Jaki darmowy CMS wybrać? | Wojoweb

Jaki darmowy CMS wybrać?

Darmowe CMS-y cieszą się dużą popularnością. Dziś już nie musisz być biegły w znajomości HTML czy CSS, żeby przygotować własną witrynę. Wystarczy, że skorzystasz z gotowych narzędzi, które są dostępne w sieci. Tak naprawdę obecnie już około 60% wszystkich stron internetowych jest opartych na systemie zarządzania treścią CMS.


Jak działa CMS?

Darmowy edytor CMS jest narzędziem prostym i intuicyjnym w obsłudze. Sprawdza się w przypadku osób, które nie mają zaawansowanej wiedzy informatycznej. Umożliwia oddzielenie i dodawanie treści oraz zdjęć i dostosowanie ich do projektu całej strony. To CMS generuje witrynę, wykorzystując pliki uprzednio zapisane na serwerze, korzystają przy tym ze skrojonych na miarę szablonów.

System CMS może być darmowy. Warto jednak pamiętać o tym, że szablony i motywy, które nie są płatne, mają pewne ograniczenia, a przede wszystkim są powtarzalne. Konkretne skórki umożliwią zmianę koncepcji graficznej, a także przygotowanie nieco bardziej dynamicznych rozwiązań, wyróżniających się na tle konkurencji.

Bezpłatny CMS ma wiele zalet. Umożliwia szybką edycję treści oraz zdjęć przy pomocy panelu administratora. Posługiwanie się nim jest bardzo intuicyjne, a całość dobrze funkcjonuje przy użyciu tak naprawdę każdej przeglądarki oraz urządzenia mobilnego. Po zalogowaniu się, administrator po lewej stronie ma do swojej dyspozycji panel kontrolny. Z kolei w centralnej części panelu można znaleźć opcje samodzielnego dodania strony, wpisu blogowego czy nowych produktów do sklepu, utworzenie galerii czy zarządzanie newsletterem.

Prosty system CMS pozwala właścicielom witryny na zarządzanie danymi bez znajomości HTML, CSS, PHP czy JS. Wymaga jednak podstawowej wiedzy na temat serwerów oraz hostingów.


Systemy CMS Open Source

Prosty CMS dla firmy to najczęściej ten w typie Open Source. Opiera się on na otwartym kodzie źródłowym i na bezpłatnej licencji, co znacznie obniża koszty utworzenia, a także utrzymania witryny. Możesz z powodzeniem wprowadzać zmiany na tego typu stronach, a także je dowolnie rozbudowywać. Oczywiście wiele osób decyduje się także na korzystanie z gotowych modułów, motywów graficznych oraz wtyczek.

Chcesz postawić na najpopularniejszy darmowy edytor CMS? W takim razie bez wątpienia dobrą propozycją będzie WordPress, Joomla albo Drupal. Są one intuicyjne w obsłudze, a przy tym bardzo przejrzyste. Umożliwiają tanie prowadzenie własnej strony internetowej.


Jaki darmowy CMS wybrać?

Nie da się ukryć, że najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią zarówno na całym świecie, jak i w Polsce jest WordPress. To intuicyjne narzędzie, które zostało wyposażone w bardzo przyjazny panel administracyjny. Dodatkowo, dzięki dobrze przygotowanej strukturze, ten lekki CMS można również sukcesywnie pozycjonować. Warto zwrócić uwagę w szczególności na to, że cały system tworzy ogromna społeczność, która przygotowuje różnorodne szablony, wtyczki oraz dodatki. Dodatkowo witrynę można łatwo dopasować do własnych oczekiwań, skonfigurować ją pod własne wymagania. Ten prosty CMS z galerią jest bezpłatny, choć warto pamiętać o tym, że korzystanie z niektórych wtyczek czy szablonów jest dodatkowo płatne.

Darmowy CMS na portal, który również jest chętnie wykorzystywany w Polsce to Joomla. Jest to narzędzie nieco mniej intuicyjne od WordPressa, choć także godne wspomnienia. To właśnie tutaj znajduje się bowiem wiele dodatkowych funkcji, a także możliwość rozbudowy. To dobrze zoptymalizowany system, który jednak ma pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o pozycjonowanie SEO, które w tym przypadku jest po prostu bardziej skomplikowane. Joomla pozwoli Ci nie tylko stworzyć bloga, ale również stronę internetową czy sklep.

Kolejnym systemem jest Drupal. To zaawansowane narzędzie, które posiada wbudowany panel administracyjny, a także pozwala na wprowadzanie wielu różnorodnych modyfikacji. Niestety, w tym przypadku konieczna jest choćby podstawowa znajomość HTML, PHP oraz CSS, ponieważ jest to nieco bardziej skomplikowany system. Nie jest to narzędzie odpowiednie dla zupełnie początkujących internautów. Ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, Twoich umiejętności oraz potrzeb. My chętnie pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy
Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?
Co to jest Key Visual?
Omnichannel – reklama z wykorzystaniem wszystkich kanałów
Bramki płatności online – które z nich wybrać?
Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje?
Czym są leady?
Rebranding – czym jest, kiedy i jak go przeprowadzić?
Czym powinna charakteryzować się strona firmy?
Darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?

Podobne

Czym jest CMS WordPress?

Marzysz o zoptymalizowaniu codziennej pracy i narzędziu, które pomoże Ci w obsłudze strony WWW? CMS WordPress może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Co warto o nim wiedzieć i czym dokładnie jest?

icon Czytaj dalej

Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje?

Czasy, gdy trzeba było znać język HTML lub CSS do stworzenia własnej strony internetowej i zarządzania nią minęły. Dziś nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza, aby postawić własną witrynę. Można zrobić to z powodzeniem, wykorzystując systemy zarządzania treścią, zwane CMS

icon Czytaj dalej

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.