GA: Jaki wybrać hosting pod sklep internetowy? | Wojoweb Jaki wybrać hosting pod sklep internetowy? | Wojoweb

Jaki wybrać hosting pod sklep internetowy?

Jeżeli chcesz, aby Twój sklep internetowy cieszył się dużą popularnością, wybierz hosting, który będzie sprzyjał robieniu zakupów. To właśnie od niego zależy to, w jaki sposób witryna będzie działać, ilu klientów będzie w stanie obsłużyć, a w rezultacie jakie wygeneruje zyski. Sam zatem widzisz, że jest to bardzo istotne.


Czym jest hosting?

Hosting jest niezbędny do tego, aby dana strona internetowa istniała. To właśnie na tej podstawie konkretna firma udostępnia serwer, a więc infrastrukturę niezbędną do tego, żebyś Ty mógł prowadzić sklep internetowy, a klienci mogli robić w nim zakupy. W ramach hostingu otrzymasz zatem dysk twardy o określonej wielkości, maksymalny stopień obciążenia serwerowni przez świadczone przez Ciebie usługi, maksymalną ilość danych, które są przesyłane przez łącza internetowe w serwerowni. Co ważne, na rynku jest dostępnych wiele rodzajów usług hostingowych, o czym warto pamiętać, wybierając tę odpowiednią dla siebie.

Jednym z najpopularniejszych jest serwer współdzielony, który określa daną ilość miejsca na dysku serwera, liczbę procesów, ilość GB pamięci RAM do wykorzystania czy nawet liczbę połączeń do bazy danych, które mogą być realizowane w danym momencie. To dobry wybór dla osób, które szukają jak najtańszego sposobu na uruchomienie sklepu internetowego. Niestety, wiąże się to również ze sporymi ograniczeniami, o których napisaliśmy powyżej.

Kolejny rodzaj, który cieszy się sporą popularnością to serwer VPS – Virtual Private Server. W tym przypadku klient otrzymuje przestrzeń, która jest wydzielona z fizycznego serwera, otrzymuje dostęp do systemu operacyjnego, a także do zasobów. Jest to alternatywa dla serwerów dedykowanych, które są po prostu droższe. Niestety, to rozwiązanie ma również swoje wady, ponieważ klient w takiej sytuacji musi samodzielnie opiekować się serwerem, a administrowanie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy.

Najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest serwer dedykowany. Maszyna jest w takiej sytuacji w całości oddawana w ręce konkretnej firmy. To gwarantuje profesjonalizm, ponieważ sklepy internetowe, które korzystają z tego rozwiązania, mają ogromne możliwości techniczne. Niestety, ale jest to również kosztowne, a więc korzystają z tego jedynie największe firmy. Serwer można bowiem dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Decydujesz, ile rdzeni ma proces czy ile pamięci RAM potrzeba, aby witryna działała płynnie i bez zarzutu.

Na polskim rynku coraz popularniejszy staje się wirtualny serwer, czyli Cloud Server. Tutaj także dana osoba otrzymuje określone zasoby do wykorzystania. W tym przypadku mamy do czynienia nie z jedną maszyną, a z ich grupą, które dzielą zasoby.


Parametry techniczne mają znaczenie

Jeżeli szukasz odpowiedniego hostingu dla sklepu internetowego, przede wszystkim przeanalizuj, jakie wymagania ma platforma e-commerce, na której jest postawiona Twoja strona internetowa. Co ważne, tak naprawdę wszystkie mogą być zainstalowane na serwerach Apache albo Nginx. To właśnie one wyróżniają się świetną funkcjonalnością. Kogo unikać? Przede wszystkim usługodawców, którzy nie aktualizują wersji PHP i używają tej przestarzałej. Ma to bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twojej witryny, a więc również Twoją wiarygodność! Lepiej nie narażać się na jakiekolwiek luki w zabezpieczeniach.


Jakie parametry zatem sprawdzić przed zakupem?

Miejsce na dysku – w zależności od tego, ile zdjęć, grafik i produktów będziesz udostępniać na swojej stronie internetowej, dobierz ofertę, która spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Są firmy, oferujące nieograniczoną ilość miejsca, jednak w takim przypadku warto zweryfikować, czy nie wprowadzono ograniczeń ilości plików na danym serwerze.

Transfer – to z kolei ma wpływ na liczbę danych wysyłanych z serwera do użytkowników na Twojej stronie internetowej. Zbadaj ile osób odwiedza Twój sklep co miesiąc, im jest ich więcej, tym większy transfer będzie Ci potrzebny.

Ograniczenia kont mailowych – okazuje się, że hostingi często ustalają ograniczenia dotyczące tworzenia kont mailowych. Sprawdź zatem, czy dana firma ma limity również w tej kwestii.


Bezpieczeństwo hostingu jest bardzo ważne

Twój sklep internetowy musi być przede wszystkim wiarygodny. To dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo. Firmy hostingowe korzystają z różnych zabezpieczeń, a najczęściej są to mechanizmy typu Firewall, anty-exploit. To właśnie one blokują żądania, stanowiące zagrożenie. Oczywiście, jako właściciel strony internetowej, nie powinieneś polegać tylko na zabezpieczeniach ze strony hostingu, ale również zadbać o to indywidualnie.

Pamiętaj również o kopii bezpieczeństwa. Dobry hosting wykonuje kopie przynajmniej raz na dzień, a przy tym przechowuje dane przez minimum czternaście, a nawet trzydzieści dni. Oczywiście kopia powinna być przechowywana na niezależnych serwerach, co zapewni maksimum bezpieczeństwa.


Ile kosztuje hosting dla sklepu internetowego?

Zastanawiasz się zatem, ile kosztuje hosting dla sklepu internetowego? Jeżeli chcesz zaoszczędzić, a Twoja witryna nie jest duża i sklep nie obsługuje wielu klientów w ciągu miesiąca, możesz wybrać tani hosting. Serwer współdzielony to koszt około 100 zł rocznie, a wraz z domeną możesz się zmieścić w około 200 zł na rok.

Znacznie droższy jest serwer VPS. Rocznie to około 1000 – 1500 zł, jednak cena najczęściej jest podawana w abonamencie miesięcznym, co pozwala rozłożyć na koszty i zachęca potencjalnych klientów do skorzystania z tej możliwości. Z kolei serwer dedykowany to około 2000 zł rocznie.


Jak wybrać serwer na sklep internetowy?

Decydując się na określony hosting, skup się także na kwestiach dotyczących pomocy i wsparcia technicznego. Nawet nowoczesne maszyny nie są niezawodne, a więc firma musi umożliwić Ci kontakt ze specjalistami, którzy o dowolnej porze dnia i nocy, udzielą Ci wsparcia w razie wystąpienia awarii. W końcu to od niezawodnego funkcjonowania sklepu internetowego zależą Twoje dochody. Dowiedz się zatem, w jaki sposób działa wsparcie techniczne i kiedy możesz z niego skorzystać.

Wybierając serwer na sklep internetowy, weź pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim wielkość swojej firmy. Skup się także na samym typie serwera, które opisaliśmy powyżej. Przeanalizuj, czy potrzebujesz samodzielną maszynę, dedykowaną głównie dla Ciebie, czy może lepszym rozwiązaniem będzie współdzielenie serwera. Kryterium ceny dla wielu jest decydujące, a więc nie bój się również o tym rozmawiać z przedstawicielami firmy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Google Ads – dla kogo to dobry kanał reklamy?
Regulamin sklepu internetowego – czy to konieczność? Jak go stworzyć?
Czy warto wejść w e-commerce i jak to zrobić?
Jaki sklep internetowy wybrać?
Czym jest WooCommerce? Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
Portale internetowe Kraków
Czym jest platforma B2B?
Budowa strony internetowej dla branży projektowania wnętrz i dla architektów
Czy Google Ads są skuteczne? Na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby kampanie tekstowe i Google Zakupy były skuteczne?
Google Zakupy. Jak wykorzystać Google Zakupy dla sklepów? Sprawdź

Podobne

Jaki hosting wybrać?

Przed Tobą stworzenie strony internetowej? W takim razie nieodłącznym elementem całego procesu będzie wybór odpowiedniego hostingu. Na który się jednak zdecydować? Przed Tobą trudna decyzja. Pomożemy Ci podjąć właściwą.

icon Czytaj dalej

Hosting Thecamels – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy internet bez usług hostingowych i serwerowych. Sporą popularnością cieszy się firma Thecamels, która oferuje całe spektrum tego typu działać. Są to nie tylko hostingi współdzielone, ale również domeny, certyfikaty SSL czy serwery VPS. Co jeszcze warto wiedzieć o hostingu?

icon Czytaj dalej

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na e-commerce. Jak się jednak za to zabrać? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.