GA: Jak zoptymalizować WordPressa we własnym zakresie? | Wojoweb Jak zoptymalizować WordPressa we własnym zakresie? | Wojoweb

Jak zoptymalizować WordPressa we własnym zakresie?

Zbudowanie własnej witryny w oparciu o WordPress jest świetnym wyborem również dla firm. Warto jednak pamiętać o tym, że stronę należy odpowiednio zoptymalizować, aby była przyjazna w odbiorze przez internautów. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zrobić to we własnym zakresie. Zła, że jest to dość czasochłonne i wymagające. W artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Pozbądź się zbędnych komponentów

Podczas tworzenia strony internetowej wiele osób najpierw testuje różne wtyczki i motywy. Chcą bowiem dopasować najlepsze do swoich potrzeb rozwiązania. To dobry pomysł, ale równie istotne jest to, żeby po zakończeniu tego typu prac, usunąć wszystkie nieużywane wtyczki i motywy.

To bardzo istotne, ponieważ nawet te nieużywane mogą spowolnić Twoją witrynę. Po części te komponenty są ładowane przez WordPressa. Tego typu pliki trzymasz też na swoim serwerze, a chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że może on być kolejnym potencjalnym źródłem ataku hakerskiego. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie używanego motywu, a także jednego domyślnego, dostarczonego przez WordPress, takiego jak Twenty Seventeen. W razie pojawienia się awarii, będziesz mógł w chwilę przełączyć motyw na inny.

Wypełnij brief

Co ze zdjęciami na stronie?

Grafiki i zdjęcia są oczywiście bardzo ważnym elementem Twojej witryny. Warto jednak pamiętać o tym, że to one są także odpowiedzialne za spowalnianie jej działania. Musisz zatem dobrze przemyśleć, w jaki sposób je zoptymalizować. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie potrzebujesz do tego zaawansowanych programów, takich jak Adobe Photoshop.
Waga pojedynczego zdjęcia nie powinna przekraczać 150 kB i najlepiej zapisywać je w formacie .jpg. Znajdziesz wiele webowych narzędzi, które pozwolą Ci na zoptymalizowanie wybranych zdjęć. Warto również zainstalować wtyczkę WP Smush, która dodatkowo kompresuje każdy obrazek, który wrzucisz do biblioteki multimediów.

Wypełnij brief

Nie zapomnij o bazie danych

Podczas tworzenia wpisu WordPress automatycznie zachowuje zmiany w nim wprowadzane. To przydatne, ponieważ w razie pojawienia się awarii, możesz przywrócić interesujące Cię treści. Niestety, każdy tego typu wpis jest archiwizowany w bazie danych, a to zwiększa jej rozmiar i w rezultacie spowalnia działanie całej strony. Warto regularnie czyścić bazę danych i optymalizować ją, a pomoże Ci w tym wtyczka Optimize Database after Deleting Revisions

Wypełnij brief

Zmniejsz rozmiar HTML, JS, CSS

Z czego składa się WordPress? Oczywiście z kodu HTML, Java Script i CSS. Warto zmniejszyć zbędny kod. Możesz to zrobić, usuwając z niego niepotrzebne znaki. Oczywiście nie musisz robić tego ręcznie. Pomoże Ci w tym wtyczka Autoptimize.

Wypełnij brief

Technologia AMP od Google

Im szybciej będzie ładować się Twoja witryna, tym lepiej. Dziś użytkownicy internetu są bardzo niecierpliwi i sami chcą optymalizować swój czas. To dlatego warto przyspieszyć działanie Twojej strony, a możesz to zrobić, dzięki technologii AMP od Google. To też pozwoli Ci uzyskać wyższą pozycję w wyszukiwarce.

Wypełnij brief

Wybierz wydajny hosting

Na tym lepiej nie oszczędzać. Przestarzały hosting może sprawić, że wszystkie Twoje starania pójdą na marne. Zawsze wybieraj wydajny hosting, który opiera się o zapisywanie na dyskach SSD. To właśnie one umożliwią zapisywanie i odczytywanie danych znacznie szybciej, niż przestarzałe dyski HDD. Ważnym elementem jest również to, że hosting powinien obsługiwać najnowsza wersję PHP.

Wypełnij brief

Podobne

Jak dodać wpis na WordPress?

To dynamiczne treści tworzą Twoją stroną internetową. Wpisy WordPress są zatem bardzo istotne. Mogą pojawiać się w wielu miejscach, jednak najczęściej stanowią niezastąpiony element bloga. Jak się je dodaje? Podpowiadamy.

icon Czytaj dalej

Biblioteka multimediów w WordPress – najważniejsze informacje w pigułce

Prowadząc swoją własną stronę internetową na WordPressie, warto poznać wszystkie najważniejsze opcje i narzędzia, jakie oferuje CMS. Jednym z głównych jest biblioteka multimediów. Do czego służy i jak z niej właściwie korzystać?

icon Czytaj dalej

Komentarze w WordPress – kilka praktycznych informacji

Prowadząc swoją własną stronę internetową na WordPressie, warto poznać wszystkie najważniejsze opcje i narzędzia, jakie oferuje CMS. Jednym z głównych jest biblioteka multimediów. Do czego służy i jak z niej właściwie korzystać?

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.