GA: Jak naprawić biały ekran śmierci WordPress? | Wojoweb Jak naprawić biały ekran śmierci WordPress? | Wojoweb

Jak naprawić biały ekran śmierci WordPress?

Biały ekran śmierci WordPress to powszechne zjawiskowo. To najczęściej występujący błąd, a przy tym najtrudniejszy do rozwiązania. Pojawia się najczęściej w momencie, kiedy chcesz wprowadzić jakąś zmianę w witrynie, a po odświeżeniu strony wyświetla się właśnie biały ekran.

Czym jest biały ekran śmierci WordPress?

Biały ekran śmierci WordPress z ang. WordPress white screen of death jest problemem, który dotyka wielu użytkowników witryn. Najczęściej pojawia się, kiedy administrator wprowadza konkretną zmianę. Wtedy rozwiązanie problemu jest dość szybkie i oczywiste. Wystarczy przywrócić kopię zapasową albo cofnąć aktualizacje. Niestety, biała strona może także wyświetlić się w najmniej spodziewanym momencie, nawet bez powodu. Kiedy przyczyna nie jest wiadomo, wtedy rzeczywiście staje się to o wiele bardziej problematyczne.

Zdarzają się też sytuacje, kiedy ekran śmierci wyświetla się jedynie w określonej części witryny. Może zdarzyć się sytuacja, w której całość działa bez zarzutu, a z panelu administratora jest brak odpowiedzi.

Czym konkretnie jest WordPress biała strona? To tak naprawdę techniczny błąd systemu, który sprawia, że nie wyświetla się zawartość strony i przestaje ona działać, co sprawia, że jej zawartość nie jest wyświetlana. Musisz wiedzieć o tym, że z praktycznego punktu widzenia, nie ma bardziej irytującego i trudniejszego do zlokalizowania błędu. Jest to o tyle uciążliwe, że strona w takiej sytuacji jest niedostępna zarówno dla odwiedzających, jak i dla samego administratora.

Najgorsze jest to, że biały ekran po zalogowaniu trudno jest zdiagnozować. Nic nie wskazuje na to, jaka jest możliwa przyczyna, a tym bardziej rozwiązanie problemu. Ze strony witryny nie uzyskasz żadnych informacji na temat tego, co jest przyczyną. Dobra wiadomość jest taka, że lista możliwych przyczyn wcale nie jest długa, a któreś z rozwiązań, które przedstawiamy Ci w tym artykule może okazać się skuteczne.

Wypełnij brief

Biały ekran śmierci – dlaczego się pojawia?

Biała strona www pojawia się najczęściej w przypadku błędnego skryptu PHP. Może on po prostu wygasnąć lub zostać „zabity” przez serwer. Czasami ekran śmierci pojawia się z kolei w sytuacji problemów z serwerem, na którym hostowana jest strona. Aby ustrzec się tego typu błędów, najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych wtyczek, a także motywów, dzięki którym istnieje większa szansa na to, że biały ekran się nie pojawi.

Wypełnij brief

Co gdy pojawi się w panelu administratora?

Biała strona raczej nie pojawia się w panelu administratora. Jest to bardzo rzadko sytuacja, jednak nie niemożliwa. Zazwyczaj jednak tego typu błędy wyświetlają się w ogólnodostępnej części witryny. Jeżeli jednak pojawi się ona w sytuacji, w której chciałbyś się zalogować na konto admina, musisz działać zdecydowanie. W takiej sytuacji po prostu przywróć kopię zapasową strony.

Wypełnij brief

Jak naprawić biały ekran śmierci WordPress?

Niektórym użytkownikom WordPress pojawia się także biały ekran w telefonie. Nasze wskazówki zadziałają globalnie, a więc przeczytaj artykuł do końca. Poznasz sprawdzone sposoby, dzięki którym pozbędziesz się uciążliwego problemu. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości rozwiązania tego uciążliwego problemu.

Wypełnij brief

1. Wyczyść pamięć podręczną

Zdarza się tak, że biały ekran po zalogowaniu jest związany z problemami z serwerem. Jest on wtedy buforowany w pamięci podręcznej. W takiej sytuacji rozwiązanie jest dość proste i oczywiste. Wystarczy, że wyczyścisz pamięć podręczną. Powinieneś to zrobić nie tylko na stronie WordPress, ale też w przeglądarce.

Jak w praktyce wyczyścić pamięć podręczną? W panelu administratora znajdź przycisk „Usuń cache” albo „Delete all cache”. Jeżeli posiadasz wtyczkę WordPress Super Cache, znajdziesz ten przycisk w ustawieniach, a jego nazwa to „Delete Cache”. Po usunięciu pamięci podręcznej w WordPressie, musisz to zrobić też w przeglądarce, czego nie możesz pominąć.

2. Dezaktywuj wtyczki

To dość szybki i prosty sposób na pozbycie się białego ekranu. Mowa o dezaktywowaniu wszystkich wtyczek WordPress. Bardzo często zdarza się tak, że to właśnie jedna z wtyczek jest powodem, dla którego wyskakuje ekran śmierci.

Tymczasowe wyłączenie wszystkich wtyczek nie jest ani uciążliwe, ani skomplikowane. Wystarczy, że w panelu administratora przejdziesz do zakładki „Wtyczki”, a następnie po kolei każdą dezaktywujesz. Teraz po prostu sprawdź, czy biała strona już się nie pojawia. Jeżeli zniknęła, to nie ulega wątpliwości, że to któraś z wtyczek jest powodem, dla którego się wyświetla. Kiedy uda Ci się zlokalizować, która konkretnie wtyczka jest problemem, wtedy całkowicie usuń ją ze swojej strony.

4. Włącz tryb debugowania

To sytuacja analogiczna o tej, kiedy to wtyczka wywołuje biały ekran po zalogowaniu. Zdarza się tak, że określony motyw jest po prostu źle zakodowany albo nie współgra z określonym pluginem. Wtedy konieczna jest zmiana. 
Jak to sprawdzić? Wystarczy, że tymczasowo zmienisz używany motyw. Zrobisz to w panelu administratora, wchodząc w zakładkę „Wygląd”, a następnie „Motywy”. Aktywuj wtedy motyw „Twenty Twenty”. 
Jeżeli okaże się, że to rozwiązuje problem, to wtedy masz pewność, że problemem jest właśnie ten konkretny motyw. Możesz wtedy cofnąć zmiany, które zostały ostatnio wprowadzone w plikach motywu. 

5. Sprawdź problemy z automatycznymi aktualizacjami 

Biała strona www rzadko pojawia się w przypadku konkretnej aktualizacji WordPress. Jeżeli jednak wykluczysz z przyczyn kwestię wtyczek i motywów, może okazać się, że to właśnie aktualizacja jest przyczyną problemu. Jest to szczególnie prawdopodobne, kiedy decydujesz się na automatyczne aktualizacje. 
Co zrobić w takiej sytuacji? Wejść do głównego katalogu WordPress, a następnie znaleźć plik .maintenance (ewentualnie .mainten albo .main). Spróbuj później usunąć ten plik. Następnie załaduj swoją witrynę. Jeżeli wszystko wróciło do właściwego stanu, może okazać się WordPress po prostu nie był w stanie samodzielnie usunąć tego pliku. Sprawdź również, czy w panelu administratora nie pojawiają się żadne komunikaty dotyczące błędnej aktualizacji. 

6. Dostosuj limit pamięci PHP

Okazuje się, że przyczyną wystąpienia tego problemu często jest też fakt, że któryś ze skryptów PHP wyczerpał limit pamięci, a następnie zakończył pracę w połowie. Co zrobić w takiej sytuacji? Najłatwiej zwiększyć limit. Wtedy rozpoczęte zadanie zostanie zakończone. Jak to zrobić? W praktyce powinieneś skorzystać z pliku wp-config.php. Mieści się on w głównym folderze instalacji WordPress. Dodaj do niego kod: define(\’WP_MEMORY_LIMIT\’, \’256M\’);. 

7. Przywróć kopię zapasową

Pamiętaj o tym, żeby zawsze robić kopię zapasową, w szczególności, kiedy decydujesz się na wykonywanie jakichkolwiek aktualizacji. W razie pojawienia się białego ekranu śmierci najlepszym sposobem na pozbycie problemu może okazać się po prostu przywrócenie kopii zapasowej. To zajmie moment, a rozwiąże problem i Twoja witryna zacznie ponownie właściwie funkcjonować. 

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka sposobów na to, aby rozwiązać problem białego ekranu śmierci. Czasami bywa to bardzo czasochłonne, ale zdecydowanie warto sprawdzić te wszystkie kwestie, aby później cieszyć się funkcjonalnością strony. Bywa to monotonne i irytujące, ponieważ w przypadku białego ekranu, konieczne jest samodzielne dojście do sedna sprawy. W końcu nie otrzymasz kodu błędu na tacy. Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj to zwiększenie limitu pamięci, a także tymczasowe wyłączenie wtyczek oraz motywu powinno skutecznie zadziałać, a więc warto zacząć właśnie od tych kwestii, kiedy dotknie Cię problem białego ekranu.

Wypełnij brief 

Podobne

Jak dodać wpis na WordPress?

To dynamiczne treści tworzą Twoją stroną internetową. Wpisy WordPress są zatem bardzo istotne. Mogą pojawiać się w wielu miejscach, jednak najczęściej stanowią niezastąpiony element bloga. Jak się je dodaje? Podpowiadamy.

icon Czytaj dalej

Biblioteka multimediów w WordPress – najważniejsze informacje w pigułce

Prowadząc swoją własną stronę internetową na WordPressie, warto poznać wszystkie najważniejsze opcje i narzędzia, jakie oferuje CMS. Jednym z głównych jest biblioteka multimediów. Do czego służy i jak z niej właściwie korzystać?

icon Czytaj dalej

Komentarze w WordPress – kilka praktycznych informacji

Prowadząc swoją własną stronę internetową na WordPressie, warto poznać wszystkie najważniejsze opcje i narzędzia, jakie oferuje CMS. Jednym z głównych jest biblioteka multimediów. Do czego służy i jak z niej właściwie korzystać?

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.