GA: Proste sposoby na instalację WordPress | Wojoweb Proste sposoby na instalację WordPress | Wojoweb

Proste sposoby na instalację WordPress

WordPress to system zarządzania treścią, który w tej chwili cieszy się największą popularnością. Mówi się, że z jego pomocą obsługuje się aż 36% wszystkich, istniejących stron internetowych. Skąd taki wynik? WordPress instalacja nie jest trudna, ani wymagająca. Osobie doświadczonej zajmie to maksymalnie kilka minut. System jest przyjazny użytkownikom i każdy z jego pomocą może stworzyć własną witrynę.

Należy pamiętać, że instalacja WordPress nie odbywa się tak, jak innych aplikacji. Aby móc w pełni korzystać z jego możliwości, musi on działać na wybranym przez nas serwerze. Powiemy Ci dziś, jakie kroki zachodzą po wciśnięciu: „WordPress pobierz”, jak prawidłowo zainstalować system, oszczędzając czas i mając wpływ na jego ostateczny kształt. Możesz skorzystać z jednej z trzech metod. Wszystkie przybliżymy w kolejnych akapitach.

Co przygotować przed instalacją WordPress?

Zanim jednak powiemy Ci jak zainstalować WordPress, zadbajmy o garść szczegółów potrzebnych do prawidłowego przeprowadzenia całego procesu. WordPress jest darmowym oprogramowaniem. Tym właśnie charakteryzują się systemy Open Source. Nie oznacza to jednak, że stworzenie własnej strony internetowej będzie w 100% bezpłatne. Nadal będziesz potrzebować narzędzi. Niektóre z nich będą darmowe, inne płatne. Warto zaopatrzyć się w nie przed zainstalowaniem WordPressa. Nie tylko usprawnią całą instalację, ale przyczynią się też do stworzenia dobrej jakości strony internetowej.

Wypełnij brief

Instalowanie wordpress należy więc rozpocząć od innych kroków.

  • Hosting – instalacja WordPressa obywa się na wyznaczonym serwerze. Musisz więc uzyskać dostęp do własnej przestrzeni w sieci. Wystarczy wykupić określony pakiet hostingowy. Ceny różnią się pod względem dostępnej pojemności, czasu trwania umowy, pamięci RAM czy mocy obliczeniowej.
  • Domena – Twoja strona internetowa musi mieć własną nazwę i rozszerzenie – czyli domenę. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu nazwę firmy, instytucji czy też słowo(a), które powinny się kojarzyć z Twoją witryną.
  • Edytor tekstu – Tego typu aplikacja potrzebna jest do wprowadzania ewentualnych zmian w plikach, dotyczących Twojej strony internetowej. Umożliwia ona edycję tekstu bez jego formatowania. Nie musisz tu wydawać kroci – możesz sięgnąć po darmową apkę np. Notepad++.
  • Klient FTP – Protokół Przesyłania Plików (w skrócie z ang. FTP) to po prostu jedna z metod zarządzania plikami na Twoim serwerze, przesyłania ich i ich pobierania.

Gdy masz już niezbędne narzędzia, instalacja WordPressa na serwerze będzie łatwiejsza. Choć doświadczonym użytkownikom zajmuje to zaledwie chwilę, to i ci początkujący poradzą sobie z tym zadaniem. Zajmie Ci to niewiele czasu. Maksymalnie około 10-15 minut. Wybierz swoją ulubioną metodę.

Metoda nr 1: Wybierz hosta z preinstalowanym WordPress

Choć może to zabrzmieć kuriozalnie, to instalacja WordPress na serwerze nie zawsze musi być po stronie użytkownika. Możesz dokonać całej procedury całkowicie „bezboleśnie”. Wystarczy, że znajdziesz hosta, który oferuje preinstalację WordPress. Oznacza to, że w zasadzie po Twojej stronie nie znajduje się wiele czynności. Opcję taką wykupuje się wraz z pakietem hostingowym. Najczęściej jest to koszt między 120-130zł za rok.

WordPress jak zainstalować w tym przypadku? Wybierasz hosting z usługą preinstalacji, swoją nazwę i logujesz się na swoje nowe konto. Należy postępować według wskazówek, wyświetlanych na ekranie. Na koniec sprawdzasz swojego maila. Znajdziesz tam wszystkie szczegóły dotyczące usługi. Twoja strona może zostać konfigurowana!

Wypełnij brief

Metoda nr 2: Jak zainstalować WordPress za pomocą cPanel i autoinstalatorów

Instalowanie Wrodpressa w drugim przypadku to również przysłowiowa „bułka z masłem”. Jesteśmy pewni, że hosting, który wybierzesz chce ułatwić Ci całą procedurę korzystania z WordPressa. Oferuje więc łatwe stworzenie strony z wykorzystaniem instalatora. W tym przypadku należy wykonać kilka nieskomplikowanych kroków.

Wypełnij brief

Podpowiemy Ci jak zainstalować WordPress na serwerze.

Krok 1. Konieczne będzie zalogowanie się do swojego hostingu. Dane logowania powinieneś otrzymać na maila, po wykupieniu usługi. Trafisz do panelu zarządzania. Będzie to z dużą dozą prawdopodobieństwa cPanel lub Direct Admin. Po rozwinięciu menu powinieneś bez problemu znaleźć opcję „Instalator aplikacji”.

Krok 2. Znajdź w menu „Katalog aplikacji”.

Krok 3. Teraz zobaczysz sporo propozycji. Wśród wielu logo odnajdź to, należące do WordPressa.

Krok 4. Na ekranie zobaczysz szczegóły dotyczące wybranej aplikacji. Będzie również opcja „Instaluj tę aplikację”.

Krok 5. Teraz trochę uzupełniania. Zobaczysz formularz, który trzeba wypełnić. Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale tak naprawdę jest prosty. Musisz podać w nim domenę, czyli adres swojej strony internetowej. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna działała pod główną domeną, pozostaw pole „Ścieżka” puste.

Krok 6. W formularzu „Wersja” sugerujemy, aby zostawić ustawienia domyślne.

Krok 7. Dotarłeś do formularza „Ustawienia”. Podaj tu dane, które są niezbędne do zalogowania się na stronę. To również miejsce na umieszczenie tytułu swojego bloga. Informacje te będziesz mógł w razie konieczności zedytować. Pozostałe pola pozostaw z ustawieniami domyślnymi.

Krok 8. Kliknij „Zainstaluj”.

Gratulacje! Założyłeś właśnie swoją stronę. Możesz teraz przystąpić do wyboru szablonów i modyfikowania jej ustawień!

Metoda nr 3: Jak ręcznie zainstalować WordPress przez FTP?

Możesz także zainstalować WordPress lokalnie, przy wykorzystaniu FTP. Jest to metoda bardziej złożona, ale z naszymi wskazówkami, z pewnością sobie poradzisz.

Wypełnij brief

Krok 1. Przede wszystkim pobierz WordPress ze strony https://pl.wordpress.org/download/. Z listy wybierz pliki systemu WordPress.

Krok 2. Po ściągnięciu zauważysz, że aplikacja jest spakowana. Musisz ją rozpakować, aby dostać się do potrzebnych plików.

Krok 3. Trzeba rozpocząć transfer plików. W tym celu znajdź maila od firmy hostingowej. Poszukaj w nim danych dotyczących połączenia z SFTP, FTPS oraz FTP. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, skontaktuj się z pomocą techniczną.

Krok 4. Transferu plików możesz dokonać za pomocą darmowej aplikacji. Ściągnij np. WinSCP lub FileZilla.

Krok 5. Uruchom wspomnianą aplikację i wprowadź w niej nazwę serwera FTP albo SFTP, swoją nazwę użytkownika, a także hasło. Apka poprosi Cię też o wybór folderu, w którym znajduje się WordPress, który uprzednio ściągnąłeś i rozpakowałeś na swoim komputerze.

Krok 6. Zobaczysz foldery oraz pliki, które znajdują się na Twoim serwerze. Stwórz folder, do którego przeniesiesz WordPressa. Możesz nazwać do „WordPress” albo „System”.

Krok 7. Trzeba stworzyć bazę danych. W poszczególnych hostingach mogą zachodzić pewne różnice, dotyczące założenia bazy danych, ale cały proces przebiega podobnie. Zaloguj się do panelu zarządzania i znajdź opcję: „Zarządzanie MySQL”. Może też znajdywać się pod nazwą „Bazy danych”. Kliknij na „Utwórz nową bazę danych”. Tak naprawdę możesz wprowadzić tam dowolne dane lub skorzystać z hasła, które zostanie wygenerowane automatycznie (pamiętaj, aby je zachować i zapisać w bezpiecznym miejscu). Kliknij „Utwórz”.

Krok 8. Czas na instalację WordPressa! Wpisz do przeglądarki adres swojej strony internetowej. Pojawi się okno instalatora. Wybierz swój język. Teraz zobaczysz okno powitalne, informujące o tym, jakich informacje będą niezbędne do instalacji silnika. Kliknij „Zaczynajmy”.

Krok 9. WordPress będzie chciał połączyć się z przygotowaną bazą danych. Będziesz musiał w tym celu wpisać jej nazwę, nazwę użytkownika, hasło, adres serwera oraz prefiks tabel. Jeśli wszystkie dane będą poprawne, przystąpisz do kolejnego kroku. System poinformuje Cię też o ewentualnych błędach i przed kolejnym etapem będziesz musiał poprawić podane informacje.

Krok 10. Teraz wypełnij formularz, dotyczący danych administratora, a także tytuł swojej strony internetowej. Nie pozostało nic innego, jak kliknąć teraz: „Zainstaluj WordPressa”!

Podsumowanie

WordPress jest najpopularniejszym systemem służącym do zarządzania treścią. Ma być prosty w obsłudze i przyjazny użytkownikom. Z tego względu jego instalacja nie powinna dostarczać większych trudności. Twórcy zadbali o to, aby była prosta i nie zajmowała wiele czasu.

Wypełnij brief

Podobne

Czym są wtyczki WordPress i jak je znaleźć?

WordPress w dużej mierze opiera się na wtyczkach, które dodają nowe funkcjonalności, a także rozbudowują te, które już istnieją. To przede wszystkim nowe możliwości, które usprawnią funkcjonowanie Twojej witryny.

icon Czytaj dalej

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Czym jest kokpit? Najważniejsze informacje

Nie bez powodu WordPress cieszy się tak ogromną popularnością. Jest to najchętniej używana platforma do tworzenia stron internetowych oraz blogów – nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę na całym świecie. Dla nowych użytkowników trudne może okazać się rozróżnienie pomiędzy wpisami a stronami. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, kiedy się ich używa.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.