Krok 1. Przede wszystkim pobierz WordPress ze strony https://pl.wordpress.org/download/. Z listy wybierz pliki systemu WordPress.
Krok 2. Po ściągnięciu zauważysz, że aplikacja jest spakowana. Musisz ją rozpakować, aby dostać się do potrzebnych plików.
Krok 3. Trzeba rozpocząć transfer plików. W tym celu znajdź maila od firmy hostingowej. Poszukaj w nim danych dotyczących połączenia z SFTP, FTPS oraz FTP. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, skontaktuj się z pomocą techniczną.
Krok 4. Transferu plików możesz dokonać za pomocą darmowej aplikacji. Ściągnij np. WinSCP lub FileZilla.
Krok 5. Uruchom wspomnianą aplikację i wprowadź w niej nazwę serwera FTP albo SFTP, swoją nazwę użytkownika, a także hasło. Apka poprosi Cię też o wybór folderu, w którym znajduje się WordPress, który uprzednio ściągnąłeś i rozpakowałeś na swoim komputerze.
Krok 6. Zobaczysz foldery oraz pliki, które znajdują się na Twoim serwerze. Stwórz folder, do którego przeniesiesz WordPressa. Możesz nazwać do „WordPress” albo „System”.
Krok 7. Trzeba stworzyć bazę danych. W poszczególnych hostingach mogą zachodzić pewne różnice, dotyczące założenia bazy danych, ale cały proces przebiega podobnie. Zaloguj się do panelu zarządzania i znajdź opcję: „Zarządzanie MySQL”. Może też znajdywać się pod nazwą „Bazy danych”. Kliknij na „Utwórz nową bazę danych”. Tak naprawdę możesz wprowadzić tam dowolne dane lub skorzystać z hasła, które zostanie wygenerowane automatycznie (pamiętaj, aby je zachować i zapisać w bezpiecznym miejscu). Kliknij „Utwórz”.
Krok 8. Czas na instalację WordPressa! Wpisz do przeglądarki adres swojej strony internetowej. Pojawi się okno instalatora. Wybierz swój język. Teraz zobaczysz okno powitalne, informujące o tym, jakich informacje będą niezbędne do instalacji silnika. Kliknij „Zaczynajmy”.
Krok 9. WordPress będzie chciał połączyć się z przygotowaną bazą danych. Będziesz musiał w tym celu wpisać jej nazwę, nazwę użytkownika, hasło, adres serwera oraz prefiks tabel. Jeśli wszystkie dane będą poprawne, przystąpisz do kolejnego kroku. System poinformuje Cię też o ewentualnych błędach i przed kolejnym etapem będziesz musiał poprawić podane informacje.
Krok 10. Teraz wypełnij formularz, dotyczący danych administratora, a także tytuł swojej strony internetowej. Nie pozostało nic innego, jak kliknąć teraz: „Zainstaluj WordPressa”!