GA: Czym jest WordPress? | Wojoweb Czym jest WordPress? | Wojoweb

Czym jest WordPress?

Każdy, kto choć myślał o stworzeniu własnej strony internetowej z pewnością słyszał o WordPressie. Jest to to popularny system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. Wielu osobom nazwa obiła się o uszy, ale nie zawsze wiedzą, czym dokładnie jest WordPress i jakie możliwości oferuje.


WordPress co to? Odpowiadamy!

Wiele osób zastanawia się WordPress jak zacząć? Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Ogromną zaletą pracy z systemem jest jej prosta i intuicyjna obsługa. Nie trzeba studiów, ani zaawansowanej wiedzy informatycznej lub programistycznej, aby móc z niego skorzystać. W internecie dostępny jest niejeden WordPress poradnik, który podpowie Ci, jak w kilku nieskomplikowanych krokach osiągnąć upragnione rezultaty.

Choć samo stworzenie strony za pomocą WordPressa może wydawać się trudne, to najczęściej jedynie pozory. Każdy, kto posiada podstawowe umiejętności korzystania z komputera i internetu, powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Warto jednak potraktować pierwsze kroki jako zabawę, podczas której popełni się sporo błędów. Możesz uczyć się samodzielnie, sięgać po kursy online, wiedze bardziej doświadczonych osób lub czerpać z takich artykułów, jak ten.


WordPress com e WordPress org – czym się różnią?

To najczęstsze komplikacje wokół omawianego CMS-a. Nie przejmujmy się jednak, bo nie taki diabeł straszny, jak go malują, a rozwikłanie zagadki nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oba systemy różnią się nie tylko domeną. Odróżnia je też przeznaczenie i funkcjonowanie.

Zacznijmy od WordPress org pl. Jest to platforma typu Open Source. To nic innego jak ogólnodostępny, bezpłatny system. Nie musisz tu wykupywać żadnych abonamentów, płacić za korzystanie z możliwości, jakie daje omawiany CMS. Wystarczy, że podbierzesz WordPress.org pl na swój komputer i zainstalujesz na wybranym serwerze. Po zalogowaniu się do systemu – możesz z niego korzystać budując lub zarządzając swoją stroną internetową.

WordPress com pl jest nieco inny od omawianego poprzednika. To również gotowa do użytku platforma. Ona jednak skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą prowadzić własnego bloga. Oferuje ona płatny abonament, a w zamian za uiszczanie opłat oferuje szereg funkcjonalności. Opcja ta jednak nie jest tak zaawansowana jak poprzednik z domeny .org.

To, którą opcję wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Osoby, które chcą prowadzić prosty blog, z pewnością chętniej sięgną po hosting WordPress.com. Użytkownicy, którym zależy na rozwoju strony internetowej, korzystają z WordPressa aby przygotować witrynę dla swojej firmy lub sklepy internetowego – raczej zdecydują się na wersję Open Source. Umożliwia ona optymalizację treści pod SEO, nieustanny rozwój, wiele modyfikacji, przyszłościowe rozbudowywanie strony, w oparciu o nowe funkcjonalności.


Zalety WordPressa

O WordPress można mówić wiele. Jest to platforma bezpłatna, która ma mnóstwo zalet. To dobra alternatywa dla budowania skomplikowanych stron internetowych, opartych o złożony kod. Jeśli zależy Ci na witrynie, która będzie prosta w obsłudze i modyfikacji, a dodatkowo dysponujesz ograniczonym budżetem, warto pamiętać, że WordPres Polska to multifunkcjonalne narzędzie.

Jedną z niewątpliwych zalet WordPressa są wtyczki (pluginy). Dzięki nim możesz rozszerzyć funkcjonalność swojej strony o wiele różnorodnych modułów. Mowa o formularzach kontaktowych, sekcji komentarzy, galerii zdjęć czy nawet sklepach internetowych. Obecnie dostępnych jest tysiące wtyczek, z czego duża część jest bezpłatna. Warto dodać, że nieustannie powstają nowe.

Użytkownicy uwielbiają WordPressa za możliwości personalizacji. Możesz dostosować wygląd swojej strony do własnych oczekiwań. Pomogą Ci w tym templatki WordPress po polsku (szablony), WordPress motywy po polsku, kolorystyka czy czcionki. Użytkownicy, którzy mogą pochwalić się większym doświadczeniem, często próbują też lekko modyfikować kody źródłowe CMS.

Jak już wspomnieliśmy, WordPress jest systemem typu Open Source. To oznacza, że jest dostępny dla wszystkich użytkowników i każdy może go modyfikować oraz rozwijać. Takie rozwiązanie wskazuje także na bezpieczeństwo korzystania z systemu. Każdy błąd czy lukę w zabezpieczeniach można szybko znaleźć i naprawić.


Jakie strony można stworzyć z pomocą WordPressa?

Możliwości, jakie oferuje WordPress są naprawdę szerokie. Z pomocą platformy można stworzyć szereg stron internetowych, o różnym przeznaczeniu. Mowa m.in. o:

  • Blogach,
  • Stronach firmowych,
  • Portfolio,
  • Kursach e-learning,
  • E-commerce (sklepy internetowe),
  • Systemach zamówień i rezerwacji online (dla fryzjerów, restauracji, hoteli, SPA itd.),
  • Portalach społecznościowych,
  • Forach internetowych,
  • Portalach ogłoszeniowych.

Jak stworzyć stronę w WordPress krok po kroku?

Na wstępie uspokajamy dostępna jest WordPress polska wersja. Aby z niej skorzystać trzeba jednak najpierw zastanowić się nad nazwą swojej strony, wykupić domenę oraz hosting. Gdy masz już te trzy rzeczy, możesz pobrać system ze strony WordPress.org. Choć wiele osób twierdzi, że omawiany CMS można zainstalować w 5 minut, osoby początkujące powinny zarezerwować sobie na ten cel około godziny. Gdy w przyszłości będziesz chciał ponownie stworzyć własną stronę – pójdzie Ci o wiele sprawniej.

  • Po zainstalowaniu CMS i logowaniu, możesz ustawić język. W panelu administracyjnym należy wejść w Ustawienia, następnie kliknąć na „Ogólne”. Z pola wyboru kliknij na „Język witryny” (Site Language) i wybierz „polski”. Gratulacje! Możesz korzystać z WordPress pl.
  • Gdy już możesz obsługiwać WordPressa w doskonale znanym Ci języku, reszta pójdzie jak z płatka. To dlatego, że pulpit administracyjny jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Z lewej strony znajduje się rozbudowane Menu. Po prawej natomiast zobaczysz okna, które odpowiadać będą wybranym funkcjonalnościom. Jeśli więc klikniesz „Media” – z lewej strony zobaczysz zamieszczane zdjęcia, filmy czy muzykę.
  • Jeśli chcesz wiedzieć jak założyć bloga za darmo zapytaj o motywy. To im w dużej mierze WordPress zawdzięcza swoją popularność. Motywy odpowiedzialne są za wygląd, układ i funkcjonalności tworzonej przez Ciebie strony. W zależności od wybranego szablonu, będziesz dysponować inną estetyką, układem strony, kolorystyką, typografią itd. W sieci znajdziesz darmowe i płatne skórki. Sam WordPress oferuje także podstawowe motywy. To właśnie po nie warto sięgnąć na początku. Wystarczy kliknąć.
  • Aby wybrać odpowiednią wtyczkę do Word Press, warto rozważyć, jakich funkcjonalności potrzebujesz. Przyjrzyj się też ocenom wybranego plugina. Wybieraj tylko te, które są Ci niezbędne. Instalacja odbywa się z poziomu panelu Administratora. W zakładce „Wtyczki”, znajdziesz listę dodanych wtyczek, informacje o aktualizacjach itd.
  • Dodawanie treści i podstron również odbywa się z panelu Administratora. Z menu „Strony”, wybierz „Dodaj nową”. Możesz wówczas ją nazwać i stworzyć treść, która ma się na niej znaleźć. Jeśli jednak chcesz dodawać aktualności, czyli posty lub wpisy, należy kliknąć w Menu na „Wpisy”. Usuń domyślny post i „Dodaj nowy”. Zarówno na podstronach jak i w aktualnościach możesz zamieszczać nie tylko tekst, ale i multimedia.

To przykładowy instruktaż stworzenia prostej strony internetowej dla osoby początkującej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia treści przez WordPressa lub chcesz zlecić przygotowanie projektu profesjonalistom – zapraszamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą oraz doświadczeniem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

10 Najlepszych sklepów internetowych – ranking
Budowa lojalności klienta – jak budować lojalność w sklepach internetowych i sprawiać, aby klienci wracali po więcej?
7 przykazań dobrej strony internetowej
Jaki hosting wybrać?
Hosting Thecamels – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Czym jest subskrypcja i dlaczego warto zaoferować ją klientom oraz odbiorcom?
Budowa strony dla branży kosmetycznej. Jak zachwycić klientów w sieci?
Jak wybrać wykonawcę sklepu internetowego?
Jak znaleźć dobrą firmę od pozycjonowania? Poznaj nasze wskazówki
Pozycjonowanie – uczciwi wykonawcy a oszuści. Jak nie dać się oszukać?

Podobne

WordPress CMS – to warto wiedzieć

System CMS WordPress nie bez przyczyny jest doceniany na całym świecie. To bardzo wygodne narzędzie, które umożliwia prowadzenie strony internetowej osobom prywatnym oraz firmom. Co warto o nim wiedzieć?

icon Czytaj dalej

Jak założyć darmowy blog WordPress?

Blogi cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane nie tylko przez pasjonatów do dzielenia się swoimi myślami czy pasjami, ale przede wszystkim przez firmy oraz ekspertów w konkretnych branżach. A jak wygląda tworzenie bloga od podstaw?

icon Czytaj dalej

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.