GA: Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje? | Wojoweb Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje? | Wojoweb

Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje?

Czasy, gdy trzeba było znać język HTML lub CSS do stworzenia własnej strony internetowej i zarządzania nią minęły. Dziś nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza, aby postawić własną witrynę. Można zrobić to z powodzeniem, wykorzystując systemy zarządzania treścią, zwane CMS.
Internet nieustannie się rozwija i modyfikuje. Pojawiają się coraz nowsze narzędzia, które pozwalają na tworzenie stron internetowych, wyglądających nowocześnie, a jednocześnie będących łatwymi w zarządzaniu. Nie tak dawno temu, aby założyć witrynę www., potrzebna była znajomość języka HTML lub CSS. Teraz na rynku pojawił się CMS. Umożliwia on stworzenie i prowadzenie własnej strony internetowej, sklepu internetowego albo bloga lub portalu w niezwykle intuicyjny sposób, który pozwala też na zaoszczędzenie czasu. Według szacunków, w tej chwili około 60% stron internetowych opartych zostało na systemach CMS. HTML oraz CSS nadal są wykorzystywane, ale użytkownik nie musi ich znać, aby modyfikować zawartość strony, w przypadku Systemów Zarządzania Treścią. Tym artykułem przybliżymy Ci to zagadnienie.


System CMS co to jest – garść podstawowych informacji

Jeśli zastanawiasz się system CMS co to, spieszymy z odpowiedzią. To nic innego, jak skrót od wyrażenia Content Management System. Przekładając nazwę na język polski, możemy mówić o Systemie Zarządzania Treścią. CMS definicja mówi natomiast, że jest to typ oprogramowania, który przeznaczony jest do tworzenia treści na stronach internetowych oraz zarządzania nimi, modyfikowania. Systemy te powstały, aby ułatwić, skomplikowaną do tej pory, obsługę witryn internetowych. Znajomość systemu CMS pozwala na częste aktualizowanie treści, które nie jest czasochłonne, a jest intuicyjne.

Strony internetowe CMS mogą zostać w prosty sposób rozbudowane i aktualizowane. Administratorzy nie muszą znać języków programowania. Dodatkowo poznanie wszystkich funkcji, oferowanych przez omawiane systemy jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Celem, przyświecającym stworzeniu tego rozwiązania było to, aby użytkownik nie zastanawiał się CMS co to jest, ani jak obsługuje się to narzędzie? Obsługa systemów miała być prosta. Obecnie programy oparte na CMS pozwalają nie tylko na dodawanie i modyfikacje treści, ale także na ingerencję w strukturę strony internetowej.

Jeśli przyjrzymy się systemom CMS od strony stricte technicznej, warto wspomnieć, że najczęściej wykorzystywany język CMS to: CMS JSP, ASP, Python oraz PHP.


System CMS – rodzaje

System zarządzania treścią ma być dopasowany do oczekiwań różnych grup użytkowników. Jednocześnie odpowiada on na nieustannie zmieniające się trendy i powstające nowe narzędzia, ułatwiające obsługę stron internetowych. Dlatego dziś dostępne są różnego rodzaju systemy zarządzania treścią CMS. Najbardziej przejrzystym podziałem będzie ten, uwzględniający rodzaj oprogramowania. Mowa o systemach autorskich oraz typu Open Source. Drugi typ dzieli się jeszcze na tworzenie stron internetowych CMS i blogów oraz platformy e-commerce.

Systemy autorskie

Autorski system CMS – to oprogramowanie stworzone przez agencję lub konkretną firmę, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Są to systemy SaaS lub dedykowane.

System SaaS to platforma, która współdzielona jest przez kilku (lub więcej) klientów. Nie wszystkie funkcje CMS są dla nich dostępne. Nie mogą ingerować np. w kod strony i wprowadzać modyfikacji w jej szkielet. Model ten wymaga opłacania abonamentu za umożliwienie korzystania z konkretnego oprogramowania. Bardzo często wykorzystywany jest na platformach sprzedażowych.

Jeśli chodzi o CMS dedykowany – jest to system stworzony na potrzeby konkretnego klienta. Po tego typu rozwiązanie najczęściej sięgają duże firmy, ponieważ rozwiązanie to wiąże się z wysokimi kosztami. Klient zyskuje indywidualnie stworzony aspekt graficzny oraz funkcje, które są mu niezbędne. Najczęściej zarządzanie treścią strony www w tym przypadku jest bardzo proste.

CMS Open Source

Strony www z CMS typu Open Source, oparte są na systemach z otwartym kodem źródłowym. Oznacza to, że licencja na korzystanie z nich jest bezpłatna. Rozwiązanie to pozwala na wprowadzanie modyfikacji i rozbudowę systemu. Użytkownicy mogą tworzyć własne szablony graficzne, wtyczki oraz moduły, które powiązane później będą z konkretnym systemem. Można też sięgnąć po ogólnodostępne darmowe rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić CMS na strone.

WordPress

WordPress jest najpowszechniejszym CMS system do zarządzania treścią. Jest łatwo dostępny, a stworzenie strony na jego podstawie nie przysparza wielu trudności. To naprawdę przyjazny CMS, który dzięki strukturze swojej platformy świetnie nadaje się do pozycjonowania witryny oraz wykorzystania narzędzi SEO. System oferuje też bezpłatne rozszerzenie WooCommerce, przeznaczone dla sklepów internetowych.

Joomla

System Zarządzania Treścią Joomla jest bardziej rozbudowanym systemem CMS. To rozwiązanie przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych lub tych, które zarządzanie stroną przekazały w ręce agencji lub firmy zewnętrznej. Joomla jest świetnie zoptymalizowana i zapewnia dostęp do kodu źródłowego strony. Zapewnia możliwość rozbudowywania witryny i wykorzystania dodatkowych narzędzi. Pozycjonowanie strony pod SEO jest jednak bardziej złożone, niż w przypadku WordPressa.

Drupal

Drupal jest w pełni zaawansowanym CMS system. Pozwala na tworzenie pełnego wachlarza stron internetowych. Charakteryzuje się profesjonalnym i rozbudowanym panelem administracyjnym. Umożliwia przeprowadzanie modyfikacji w obrębie strony, jej rozbudowę oraz wykorzystanie różnorodnych narzędzi oraz funkcji, pozwalających na sprawne zarządzanie nią. System jest dość skomplikowany. Użytkownik powinien posiadać podstawową znajomość języków HTML, PSP i CSS.


Strona z systemem CMS – przygotować ją samodzielnie, czy skorzystać z usług programistów?

Strona www CMS może zostać stworzona nawet przez początkującego użytkownika. Zaprojektowanie prostej witryny nie będzie wymagało wielu umiejętności, doświadczenia i wiedzy. CMS zarządzanie treścią jest z gruntu intuicyjne. W internecie znajdziesz wiele gotowych i darmowych lub płatnych szablonów stron, z których można skorzystać choćby na WordPressie. CMS www może okazać się jednak bardziej wymagający, gdy będziesz chciał wprowadzić modyfikacje w kodzie źródłowym lub scalić projekt z dodatkowymi wtyczkami albo narzędziami. Tworzenie CMS sklepów internetowych również nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie, jeśli dysponujesz dużym asortymentem.

Jeśli chodzi o profesjonalne tworzenie stron www CMS, warto więc sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Chętnie wysłuchamy Twoich potrzeb i stworzymy dla Ciebie CMS autorski lub skorzystamy z Open Source – w zależności od oczekiwań oraz budżetu. CMS tworzenie stron nie jest dla nas problemem, ponieważ zajmujemy się tym na co dzień. Śledzimy nowe narzędzia, technologie i nieustannie się szkolimy, aby zapewnić najwyższy poziom obsługi naszym klientom.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy
Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?
Co to jest Key Visual?
Omnichannel – reklama z wykorzystaniem wszystkich kanałów
Bramki płatności online – które z nich wybrać?
Czym jest system CMS i jakie są jego rodzaje?
Czym są leady?
Rebranding – czym jest, kiedy i jak go przeprowadzić?
Czym powinna charakteryzować się strona firmy?
Darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?

Podobne

Jaki darmowy CMS wybrać?

Darmowe CMS-y cieszą się dużą popularnością. Dziś już nie musisz być biegły w znajomości HTML czy CSS, żeby przygotować własną witrynę. Wystarczy, że skorzystasz z gotowych narzędzi, które są dostępne w sieci.

icon Czytaj dalej

WordPress CMS – to warto wiedzieć

System CMS WordPress nie bez przyczyny jest doceniany na całym świecie. To bardzo wygodne narzędzie, które umożliwia prowadzenie strony internetowej osobom prywatnym oraz firmom. Co warto o nim wiedzieć?

icon Czytaj dalej

Czym jest CMS WordPress?

Marzysz o zoptymalizowaniu codziennej pracy i narzędziu, które pomoże Ci w obsłudze strony WWW? CMS WordPress może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Co warto o nim wiedzieć i czym dokładnie jest?

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.