GA: Co to jest Magento? Rozwiązanie idealne dla dużych sklepów internetowych | Wojoweb Co to jest Magento? Rozwiązanie idealne dla dużych sklepów internetowych | Wojoweb

Co to jest Magento? Rozwiązanie idealne dla dużych sklepów internetowych

Sukces sklepu internetowego często zależy m.in. od wyboru odpowiedniej platformy e-commerce. Jedną z nich jest Magento, które cieszy się dużą popularnością w szczególności wśród dużych sklepów internetowych jakie ma wady i zalety? Przekonaj się.

Co to jest Magento 2?

Na polskim rynku znajdziesz wiele różnorodnych platform e-commerce. Istnieją ich cztery główne typy, które należy znać:

– Open-Source,

– SaaS – Software as a Service,

– dedykowane,

– oparte na licencji.

Ważne jest to, żeby dobrać rodzaj do swoich indywidualnych potrzeb. Magento platforma jest bardzo chętnie wybierana w szczególności przez dużych przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego, ponieważ to niezawodne rozwiązanie, które pozwala na wprowadzenie nawet bardzo dużej liczby produktów do sklepu.

Magento jest oparte na licencji Open Software, wersja darmowa to Community Edition, z kolei wersja płatna to Enterprise Edition. Już nawet wersja demo jest chętnie wykorzystywana przez wiele osób, które wykorzystują wtyczki, pozwalające na bardzo zaawansowaną rozbudowę sklepu, co umożliwia klientom robienie wygodnych zakupów.

Magento e-Commerce to profesjonalne narzędzie, które można personalizować i integrować z wieloma różnorodnymi systemami zewnętrznymi, aby dopasować ją w pełni do swoich indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać o tym, że dodatkowe moduły w większości są płatne.

Magento platform niesie ze sobą wiele funkcji, które są doceniane przez właścicieli dużych sklepów internetowych. Mowa tutaj m.in. o możliwości obsługi kilku witryn, zaawansowanej analizie danych czy generowaniu raportów. Panel administracyjny jest jednak dość skomplikowany, wymaga rozwagi, doświadczenia i nauki. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian w sklepie również nie jest łatwe i jest wykonywane przez ekspertów z branży.

Magento ma również duże wymagania systemowe. Nie można go zazwyczaj instalować na wirtualnych serwerach, ponieważ niesie to ze sobą ograniczenia wykorzystania procesora czy pamięci. Najczęściej właściciele dużych sklepów internetowych decydują się zatem na serwery dedykowane.


Wady i zalety Magento 2

Magento 2 to platforma, która oferuje bardzo wiele korzystnych rozwiązań dla dużych sklepów internetowych. Już w podstawowej wersji mamy do czynienia z zaawansowanymi możliwościami, które są dodatkowo płatne w PrestaShop czy WooCommerce. Możliwości rozbudowy są praktycznie nieograniczone, na rynku jest dostępnych też wiele darmowych rozszerzeń. Dodatkowo umożliwia to prowadzenie kilku sklepów internetowych z jednego panelu. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jakie?

Zalety Magento:

– wydajność – jeżeli zdecydujesz się na dobrze dobrany serwer, możesz spodziewać się, że Magento będzie działać bardzo płynnie, nawet przy dużym ruchu na stronie, np. podczas wyprzedaży,

– CMS – administratorzy nie muszą znać języków kodowania, aby obsługiwać panel zamówień,

– gotowe rozszerzenia – dużą zaletą jest dostęp do wielu darmowych oraz płatnych rozszerzeń, które pozwalają rozwijać sklep,

– bezpieczeństwo – platforma jest cały czas aktualizowana, co dotyczy również tzw. łatek bezpieczeństwa, chroniących witryny przed hakerami.

Jak każde rozwiązanie, Magento również ma swoje słabe strony, które opisujemy poniżej.

Wady Magento:

– koszt wdrożenia – nie da się ukryć, że cały proces jest złożony, a tym samym również kosztowny. W końcu liczba wbudowanych funkcjonalności jest spora, a więc tym muszą zająć się specjaliści. Powinni pomóc z doborem najlepszych rozwiązań dla konkretnej strony internetowej,

– aktualizacje – są czasochłonne, a wdrożenie nowych funkcjonalności wymaga pomocy doświadczonego programisty,

– wymagania serwera – są naprawdę bardzo duże. Obsługa wszystkich wbudowanych i dodatkowych funkcjonalności wymaga posiadania mocnego serwera, co jest kosztowne.


Ile kosztuje sklep na Magento?

To jedna z podstawowych kwestii, która zawsze trapi właścicieli sklepów internetowych. Ile kosztuje wdrożenie Magento? Ta platforma e-Commerce jest jedną z najbardziej rozwiniętych na polskim rynku. Udostępnia wygodny system analiz, zarządzania produktami oraz generowania raportów, z kolei otwarta architektura skryptu ułatwia wprowadzanie wielu modyfikacji.

Warto jednak mieć świadomość, że konieczność wybrania serwera z dobrą infrastrukturą, podnosi koszty utrzymania sklepu. Nie jest to łatwe w obsłudze oprogramowanie, a więc jeżeli nie posiadasz doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, będziesz musiał zapłacić fachowcom za prowadzenie sklepu. Wersja Enterprise to koszt około 18000 dolarów rocznie. Mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie dla dużych sklepów internetowych, które cały czas chcą się rozwijać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Google Ads – dla kogo to dobry kanał reklamy?
Regulamin sklepu internetowego – czy to konieczność? Jak go stworzyć?
Czy warto wejść w e-commerce i jak to zrobić?
Jaki sklep internetowy wybrać?
Czym jest WooCommerce? Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
Portale internetowe Kraków
Czym jest platforma B2B?
Budowa strony internetowej dla branży projektowania wnętrz i dla architektów
Czy Google Ads są skuteczne? Na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby kampanie tekstowe i Google Zakupy były skuteczne?
Google Zakupy. Jak wykorzystać Google Zakupy dla sklepów? Sprawdź

Podobne

ABC tworzenia sklepu internetowego. Poznaj podstawy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stawia na e-commerce. Jak się jednak za to zabrać? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek.

icon Czytaj dalej

10 Najlepszych sklepów internetowych – ranking

Wśród świetnie prosperujących, znajdują się również te, którym daleko do ideału. Warto jednak uczyć się od najlepszych. Które spośród sklepów internetowych zasługują na uznanie?

icon Czytaj dalej

Darmowy sklep internetowy – czy to możliwe?

Obecnie większość firm przenosi sprzedaż do sieci. To dość oczywiste rozwiązanie, ponieważ coraz więcej użytkowników, w szczególności tych z młodego pokolenia, decyduje się na robienie zakupów w internecie.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.