GA: Błąd 304 (Not Modified) – co oznacza i jak naprawić? | Wojoweb Błąd 304 (Not Modified) – co oznacza i jak naprawić? | Wojoweb

Błąd 304 (Not Modified) – co oznacza i jak naprawić?

Wielu użytkowników sieci boryka się z tym problemem. Aby naprawić błąd 304, należy dowiedzieć się najpierw, co on konkretnie oznacza. W naszym artykule wyjaśniamy to zagadnienie, skupiając się również na jak najszybszym naprawieniu problemu.

Co oznacza HTTP 304 – Not Modified?

Kiedy odwiedzasz stronę internetową, to pomiędzy przeglądarką, a serwerem wysyłany jest kod statusu HTTP jednej z pięciu klas: 1xx, 2xx, 3xx, 4xx oraz 5xx. Pierwszych trzech nie zobaczysz w oknie przeglądarki, w przeciwieństwie do dwóch ostatnich. Jeżeli chodzi o kody 3xx, takie jak HTTP 304 – Not Modified nie oznaczają pojawienia się błędu, a jedynie przekierowanie. W praktyce oznacza to, że jeżeli wyświetlą się w przeglądarce, to mamy do czynienia z nietypowym błędem. 

Status 304 może być związany z błędną konfiguracją serwera albo uszkodzonymi plikami na komputerze. Jeżeli spotkasz się z taką sytuacją, to niestety nie będziesz mieć dostępu do treści. 

Zazwyczaj dzieje się tak, że przeglądarka pobiera zapisaną wersję strony internetowej, która mieści się w pamięci podręcznej. Wtedy zachowuje tzw. Last-Modified header. Jeżeli przeglądarka nie wie, czy jest w posiadaniu najnowszej wersji, wtedy żąda walidacji warunkowej. Serwer wtedy weryfikuje nagłówki (If-Modified-Since  albo If-None-Match), jeżeli wartości są takie same, wtedy serwer odsyła http code 304. Jeżeli jednak tak nie jest, a plik został zmodyfikowany, to przeglądarka zapisze nową kopię i wyśle kod HTTP 200. 

Wypełnij brief

Jak naprawić błąd HTTP 304?

Error 304 najczęściej jest związany z przeglądarką albo komputerem użytkownika. W praktyce oznacza to, że nieczęsto konieczna jest ingerencja ze strony administratora, choć tak też może się zdarzyć. Jak to naprawić? Czasami rozwiązania są banalnie proste, innym nieco bardziej skomplikowane, a my przedstawiamy je wszystkie poniżej. 

Wypełnij brief

1. Sprawdź konfigurację serwera (administratora)

Serwer Apache 

Osoby, korzystające z serwera Apache powinny otworzyć plik konfiguracyjne. Mieści się on w /etc/apache2/httpd.conf albo /etc/apache2/apache2.conf. Następnie znajdź sekcję . Teraz powinieneś dodać znaki # na początku wierszy, aby ją zakomentować. Zapisz zmiany i zrestartuj serwer. To powinno rozwiązać błąd HTTP 304 – Not Modified. 

Serwer Ngnix 

Osoby korzystające z serwera Ngnix czeka nieco inna droga. Powinni oni otworzyć plik konfiguracyjny nginx.conf, który mieści się w /usr/local/nginx/conf/, /etc/nginx/ albo /usr/local/etc/nginx/.

Niestety, w tym przypadku debugowanie problemów jest trudniejsze, ponieważ buforowanie odbywa się tutaj domyślnie. Jeżeli zdasz sobie jednak sprawę, że najczęściej HTTP 304 pojawia się w momencie, kiedy występują błędna dyrektywa $expires, sytuacja stacje się łatwiejsza. Kiedy już ją znajdziesz, dodaj znaki #, tak samo jak w przypadku serwera Apache, a następnie zapisz zmieniony plik i uruchom serwer. 

Wypełnij brief

2. Przejrzyj dziennik logów (administrator)

Jeżeli powyższe działania nie pomogły, musisz poszukać nieco głębiej. W takiej sytuacji powinieneś przejrzeć logi serwera. To nic innego jak historia akcji, które są wykonywane przez aplikację, z kolei logi serwera wiążą się ze sprzętem, na którym ta aplikacja funkcjonuje. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że zarówno forma, jak i lokalizacja dzienników różni się w zależności od oprogramowania. W praktyce oznacza to, że po prostu musisz się z tym uporać samodzielnie i sam je znaleźć i skrupulatnie przeanalizować. 

Wypełnij brief

3. Wyczyść dane przeglądarki (użytkownik) 

Kiedy użytkownik napotka błąd 304 – Not Modified, powinien sięgnąć po jedną ze sprawdzonych metod, która bardzo często się sprawdza. Wystarczy, że wyczyści on dane przeglądarki. Należy zatem usunąć wszystkie dane przeglądania, pliki cookies, a także zasoby pamięci podręcznej. Wykonanie tego kroku jest bardzo proste i uzależnione od przeglądarki, z której korzystasz. 

Wypełnij brief 

4. Uruchom skanowanie przeglądarki (użytkownik)

Uszkodzona przeglądarka także może wywołać status 304. Może ona być zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, a więc najwygodniej będzie uruchomienie narzędzia do skanowania, żeby sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z wirusem. Google Chrome ma wbudowane takie rozwiązanie, a jeżeli korzystasz z innej przeglądarki, takie jak Edge albo Firefox, powinieneś uruchomić oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze. 
Wypełnij brief 

5. Wyłącz rozszerzenia przeglądarki (użytkownik)

Zdarza się też, że to niestandardowe rozszerzenia, z których korzystasz podczas korzystania z przeglądarki są źródłem problemu. Mogą one być uszkodzone, a wtedy zakłócają komunikację pomiędzy serwerem a klientem. Jeżeli zatem pojawi się HTTP 304 code, to je dezaktywuj, a wtedy komunikat powinien zniknąć. 
Wypełnij brief 

6. Opróżnij DNS i zresetuj TCP/IP (użytkownik) 

Bywa też tak, że różnego rodzaju błędy HTTP występują, kiedy są problemy z ustawieniami DNS (używanie nieaktualnego adresu IP). Co zrobić w takiej sytuacji? Po prostu opróżnij DNS, a także zresetuj TCP/IP. 
Wypełnij brief 

Podsumowanie

Sam widzisz, że błąd 304 – Not Modified to zazwyczaj nic strasznego. Często naprawa zajmuje zaledwie chwilę i nie jest uciążliwa. Warto zatem spróbować tych prostych metod, aby szybko powrócić do swoich codziennych czynności. 
Wypełnij brief 

Podobne

Czym są wtyczki WordPress i jak je znaleźć?

WordPress w dużej mierze opiera się na wtyczkach, które dodają nowe funkcjonalności, a także rozbudowują te, które już istnieją. To przede wszystkim nowe możliwości, które usprawnią funkcjonowanie Twojej witryny.

icon Czytaj dalej

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Czym jest kokpit? Najważniejsze informacje

Nie bez powodu WordPress cieszy się tak ogromną popularnością. Jest to najchętniej używana platforma do tworzenia stron internetowych oraz blogów – nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę na całym świecie. Dla nowych użytkowników trudne może okazać się rozróżnienie pomiędzy wpisami a stronami. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, kiedy się ich używa.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.