GA: Bieżąca aktualizacja wtyczek i środowiska WordPress | Wojoweb Bieżąca aktualizacja wtyczek i środowiska WordPress | Wojoweb

Bieżąca aktualizacja wtyczek i środowiska WordPress

Na myśl o aktualizacji strony internetowej, wiele osób zalewa zimny pot. Obawiają się utraty danych czy ciągłości w funkcjonowaniu witryny. Na szczęście aktualizacja wtyczek i całego środowiska WordPress nie musi być stresująca. Podpowiadamy, jak bezpiecznie ją przeprowadzić.

Powiadomienie o aktualizacji i co dalej?

Regularne aktualizowanie wtyczek oraz całego środowiska WordPress jest szalenie istotne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania witryny, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa Twojej strony. Warto zatem, żebyś nie pomijał powiadomień, które pojawiają się w kokpicie. Jeżeli chodzi o aktualizację samego WordPressa, to komunikat pojawi Ci się od razu po zalogowaniu, ale nie klikaj przycisku bez zastanowienia! Najpierw do końca przeczytaj nasz artykuł.

Jeżeli chodzi o aktualizację wtyczek, to tutaj musisz trochę poszperać. Po lewej stronie w menu znajdziesz polecenie „Wtyczki”, a przy nim będzie świecić się na czerwono liczba. To właśnie ona wskazuje, ile nowych wersji na Ciebie czeka. Lepiej jednak się znów wstrzymaj i poszukaj opcji „Aktualizacje” w kokpicie. To właśnie w tym miejscu znajdziesz spis nowych wersji oprogramowania. Najlepiej właśnie tutaj wykonywać właściwe aktualizacje.

Wypełnij brief

To wtedy powinieneś zaktualizować oprogramowanie strony

Nawet, jeżeli rzadko logujesz się na swoją stronę internetową, nie dodajesz na niej nowych treści i jest to po prostu typowa wizytówka Twojej firmy, musisz dokonywać regularnych aktualizacji. To szalenie istotne, ponieważ ma wpływ na działanie całej Twojej witryny. Już wspomnieliśmy powyżej o bezpieczeństwie. Hakerzy nie śpią i mogą zaatakować również Twoją stronę.

To jednak nie wszystkie powody, o których warto pamiętać. Przede wszystkim aktualizacje to gwarancja poszerzenia funkcjonalności. Kolejna kwestia dotyczy sprawnego funkcjonowania witryny, a także poprawy jej kompatybilności. Bardzo ważne jest, żeby całość była zgodna z elementami oprogramowania.

Wypełnij brief

Nie zapomnij o kopii zapasowej

Wiele osób obawia się, że aktualizacja strony skończy się fiaskiem, co spowoduje utratę cennych danych, znajdujących się w witrynie. Oczywiście, może tak się zdarzyć, dlatego przede wszystkim musisz zadbać o przygotowanie kopii zapasowej.

To oczywiście zestaw plików, baz danych, katalogów, które tak naprawdę tworzą Twoją witrynę. Zanim zaczniesz aktualizować witrynę, przygotuj świeżą kopię. Możesz ją przechowywać na własnym dysku lub w chmurze, np. Dropboxie czy Google Drive.

Wypełnij brief

Co z kompatybilnością?

To jedna z kluczowych kwestii. Stworzenie kopii zapasowej jest bardzo istotne, ponieważ może się zdarzyć, że aktualizacja wtyczek, motywu czy strony namiesza w kompatybilności całego oprogramowania. Oczywiście deweloperzy starają się o to właściwie zadbać, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza kiedy dany element przeszedł ogromną metamorfozę.

To oznacza, że zanim przejdziesz do aktualizacji, powinieneś sprawdzić zgodność wtyczek z nową wersją WordPressa. To właśnie w panelu aktualizacji czeka na Ciebie dodatkowa adnotacja dotycząca kompatybilności z najbardziej aktualną wersją WordPressa. Informacja o stuprocentowej zgodności powinna być dla Ciebie wystarczająca.

Ta kwestia ma także spore znaczenie w przypadku motywu. Informację o zgodności znajdziesz na stronie twórcy. Jeżeli okaże się, że jest on jeszcze niekompatybilny, wstrzymaj się kilka dni, w tym czasie programiści już powinni rozwiązać problem.

Wypełnij brief

Tutaj także powinna Ci się zapalić czerwona lampka

Niekiedy zdarza się, że pomimo kompatybilności, to użytkownicy zgłaszają problem z oprogramowaniem wypuszczonym przez deweloperów. Zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli tak się dzieje, poczekaj jeszcze moment, na pewno programiści pracują nad rozwiązaniem sytuacji i udoskonalają swoje dzieło.

Warto też zwrócić uwagę na numer aktualizacji. Pierwsze dwie liczby nazwy, oddzielone kropkami, to zazwyczaj spore zmiany, z kolei trzecia cyfra świadczy o nieco mniejszych. Dla przykładu, jeżeli po wersji 5.5.3 pojawi się wersja 5.6, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zmiany będą duże. Po zgłoszeniu błędów przez użytkowników i pracach programistów, pojawi się wtedy wersja 5.6.1, która będzie już tą poprawioną.

Regularna aktualizacja wtyczek, motywu i samej strony jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo całej witryny. Nie odkładaj tego na ostatni moment. Cały proces powinien przebiegać skrupulatnie i musi być przemyślany. Poświęć sporo czasu na sprawdzenie kompatybilności, a w razie konieczności poczekaj jeszcze kilka dni z instalacją. Nie lekceważ jednak aktualizacji, ponieważ może to doprowadzić do tego, że użytkownicy będą niechętnie korzystali z Twojej strony.

Wypełnij brief

Podobne

Jak zacząć swoją przygodę z WordPressem?

Z pewnością obiło Ci się o uszy hasło: WordPress. To niezwykle modna platforma, szczególnie wśród osób, które chciałyby samodzielnie przygotować swoją pierwszą stronę internetową. Tym artykułem powiemy Ci czym właściwie jest WordPress i jak z niego korzystać.

icon Czytaj dalej

Jak założyć darmowy blog WordPress?

Blogi cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane nie tylko przez pasjonatów do dzielenia się swoimi myślami czy pasjami, ale przede wszystkim przez firmy oraz ekspertów w konkretnych branżach. A jak wygląda tworzenie bloga od podstaw?

icon Czytaj dalej

Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową, Facebooka, Instagram albo do prezentacji?

Zastanawiasz się nad tym, skąd brać darmowe zdjęcia, które możesz z powodzeniem wykorzystać na swój własny użytek? W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, dzięki którym urozmaicisz swoją stronę internetową, profil w social mediach albo prezentację. To jeden z doskonałych sposobów na zwiększenie zainteresowania odbiorców.

icon Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Jeśli masz pytania lub chcesz lepiej poznać naszą ofertę – zadzwoń lub napisz. Możesz też umówić się na spotkanie z nami przy przepysznej kawie.